AKTUALNOŚCI

Krakowscy seniorzy oszukani metodą „ na policjanta”

Data publikacji 08.04.2021

W ostatnich dniach, w Krakowie doszło do kolejnych oszustw na seniorach, którzy niczego nie podejrzewając zaufali nieznanym osobom i stracili oszczędności swojego życia. Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Krakowie przypominają jak działają oszuści i jak należy się zachować, by nie stać się ich ofiarą.

Do pierwszego oszustwa doszło 6 kwietnia br. Jego ofiarą padł 89-letni mieszkaniec Krakowa. Na telefon stacjonarny seniora zadzwonił mężczyzna, który podając się za policjanta  poinformował, że na pieniądze 89-latka czyhają oszuści, a policja właśnie ropracowuje ich szajkę. Niczego nieświadomy senior zaufał swojemu rozmówcy. Starszy mężczyzna w obawie, że mógłby stracić swoje oszczędności pozostawił je we wcześniej wyznaczonym miejscu przy koszu na śmieci obok swojego domu, po które miał przyjść policjant w celu ich zabezpieczenia. Fałszywy policjant zapewniał mężczyznę, że po zakończonych działaniach odzyska on swoje oszczędności. Niestety tak się nie stało. Fałszywy funkcjonariusz nie nawiązał z nim ponownego kontaktu i tym sposobem senior stracił ponad 30 tysięcy złotych.
Dzień późnej, 7 kwietnia br. doszło do kolejnego oszustwa, którego ofiarą stała się 83-letnia mieszkanka Krakowa. Do starszej pani zadzwonił mężczyzna, który również podał się za policjanta. Mężczyzna poinformował seniorkę, że zajmuje się rozpracowywaniem zorganizowanej grupy przestępczej, która najprawdopodobniej chce ją okraść ze wszystkich oszczędności. Przekonał też kobietę, że na ten czas policja zabezpieczy jej gotówkę. Aby nie stracić dorobku swojego życia kobieta spakowała ponad 63 tysięcy złotych oraz biżuterię i sztabki złota, które również pozostawiła pod wskazanym miejscem w koszu na śmieci nieopodal domu.
Najczęściej poszkodowane są osoby starsze, schorowane, samotne, które potrzebują kontaktu z bliskimi i drugą osobą. Sprawcy oszustw są bardzo wiarygodni np. stosując metodę „na policjanta”, podają wymyślone imię i nazwisko, często numer odznaki policyjnej. Przekonują ofiary, że dzięki pieniądzom, które przekażą, uda się schwytać przestępców, bądź że są one potrzebne, by pomóc osobom bliskim ofierze, które znalazły się w trudnej sytuacji.
Po raz kolejny ostrzegamy i przypominamy jak nie stać się ofiarą oszustwa!
·        Należy zachować zdrowy rozsądek i ostrożność – jeśli dzwoni do nas osoba, która podaje się za członka rodziny i prosi o pieniądze nie należy podejmować żadnych pochopnych decyzji.
·        Jeśli chodzi o członka rodziny, zadzwoń do niego i dowiedz się, czy faktycznie potrzebuje twojej pomocy. Opowiedz osobie bliskiej o zaistniałym zdarzeniu.
·        Nigdy nie udzielaj przez telefon informacji jaką ilość pieniędzy posiadasz w domu, bądź na koncie bankowym.
·        Nigdy na czyjeś zlecenie nie przekazuj pieniędzy, nie podpisuj dokumentów, nie zakładaj kont w banku, nie zaciągaj kredytów i nie ujawniaj swoich danych osobowych, numerów PIN, haseł.
·        Nie ulegaj presji jaką wywiera telefoniczny rozmówca.
·        Poinformuj Policję! Każdą próbę wyłudzenia pieniędzy można zgłaszać w dowolnej jednostce lub dzwoniąc pod numer alarmowy 112.
Pamiętaj!
·        Policja nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy i nigdy nie dzwoni z takim żądaniem.
·        Policja nigdy nie informuje telefonicznie o prowadzonych działaniach, „akcjach policyjnych”. Jeżeli odebrałeś taki telefon bądź pewien, że dzwoni oszust.

Powrót na górę strony