AKTUALNOŚCI

Zabezpieczone niewybuchy z II wojny światowej w powiecie dąbrowskim

Data publikacji 22.04.2021

Na prywatnej posesji w Luszowicach odnaleziono trzy pociski artyleryjskie pociski z czasów II Wojny Światowej. Niewybuchy oraz miejsce ich odnalezienia było zabezpieczane przez dąbrowskich policjantów do czasu przyjazdu saperów z jednostki wojskowej w Rzeszowie.

Wczoraj (21.04. br.) w godzinach południowych, oficer dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Dąbrowie Tarnowskiej otrzymał zgłoszenie dotyczące znalezienia w Luszowicach na terenie posesji prywatnej wystających z ziemi przedmiotów przypominających niewybuchy. Na miejsce został skierowany policjant zajmujący się rozpoznaniem minersko-pirotechnicznym, który potwierdził, że są to dwa pociski artyleryjskie o długości ok. 55 cm, pochodzące prawdopodobnie z czasów II Wojny Światowej. Niewybuchy oraz miejsce ich odnalezienia było zabezpieczane przez policjantów do czasu przyjazdu saperów.
Dzisiaj w godzinach południowych na miejsce przyjechali żołnierze z jednostki wojskowej w Rzeszowie, którzy w trackie wydobycia z ziemi dwóch pocisków ujawnili jeszcze jeden niewybuch. Niebezpieczne pozostałości po wojnie zostały przetransportowane na poligon celem neutralizacji.
 
W związku z trwającymi o tej porze roku pracami polowymi, zdarza się odnajdowanie na terenach rolniczych  i w przydomowych ogrodach wybuchowych pozostałości z II Wojny Światowej. Apelujemy o ostrożność. Pomimo, że znajdowane przedmioty przeleżały „bezczynnie” w ziemi przez długie lata, nadal stanowią śmiertelne zagrożenie. Pamiętajmy, aby przedmiotów takich nie dotykać ani próbować przenosić. Ważnym jest również, aby do czasu przybycia właściwych służb, miejsce odnalezienia niewypału bądź niewybuchu zabezpieczyć przed przypadkowym dostępem osób nieświadomych zagrożeń.
 

  • zabezpieczone niewybuchy
  • zabezpieczone niewybuchy
  • zabezpieczone niewybuchy
Powrót na górę strony