Aktualności

Nietrzeźwa matka i jej partner opiekowali się 9 - miesięcznymi bliźniaczkami

Pomoc wezwali sąsiedzi, mając podejrzenia że przebywające w mieszkaniu małe dzieci nie są bezpieczne. Ponieważ nieodpowiedzialna matka oraz jej partner nie mieli zamiaru otworzyć pracownikowi socjalnemu drzwi mieszkania, na interwencję zostali skierowani policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Chrzanowie. Teraz sytuacją rodziny zajmie się sąd.

27 kwietnia br. w godzinach rannych, oficer dyżurny chrzanowskiej komendy został poinformowany przez pracownika OPS, że w jednym z mieszkań w Chrzanowie opiekę nad dwójką dziewięciomiesięcznych dzieci sprawuje nietrzeźwa matka oraz jej partner, którzy nie chcą otworzyć drzwi pracownikowi socjalnemu. Po przybyciu na miejsce patrolu policji drzwi mieszkania otworzyła właścicielka. W środku pracownik socjalny oraz policjanci zastali dwie dziewięciomiesięczne bliźniaczki, ich matkę oraz jej partnera.  32- letnią matkę dziewczynek poddano badaniu na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu z wynikiem blisko 2 promile. Nieco mniej, bo 1,6 promila wydmuchał jej 36 -letni partner. Z uwagi na to, że dzieci narażone były na bezpośrednie zagrożenie życia i zdrowia, po zbadaniu ich  przez lekarza sędzia rodzinny podjął decyzję o przekazaniu rodzeństwa wyznaczonym przez PCPR tymczasowym opiekunom.
Przypomnijmy, że każda osoba, która ma prawny obowiązek sprawowania opieki nad małoletnim jest zobowiązana do sprawowania opieki w taki sposób, aby nie zaistniało zagrożenie utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Jeżeli opiekunowie nie przestrzegają prawa w tym zakresie, narażają dzieci, mogą ponieść odpowiedzialność karną (art. 160 par 2 i 3 kk.) Przestępstwo to zagrożone jest karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. W przypadku nietrzeźwych rodziców opiekujących się małoletnimi dziećmi  zawsze zawiadamiany jest sąd rodzinny, który zbada prawidłowość realizowanej opieki i podejmuje decyzje o dalszych losach dzieci.

 

Powrót na górę strony