Aktualności

Oświęcim. Śledczy skutecznie przerwali przemoc w rodzinie

Data publikacji 04.05.2021

Sąd, Prokuratura oraz Policja, chroniąc osoby pokrzywdzone przemocą, skutecznie izolują sprawców, którzy zagrażają życiu lub zdrowiu swoich najbliższych. Przekonał się o tym 49 – letni mieszkaniec gminy Oświęcim. Mężczyzna został osadzony w areszcie śledczym jako podejrzany o znęcanie nad żoną i dziećmi.

W sobotę (1.05.br.) tuż po godzinie 18, policjanci interweniowali w związku z awanturą domową w jednym z domów jednorodzinnych na terenie gminy Oświęcim. Po wskazanym adresem policjanci zastali 49 – letnią kobietę, dwójkę dzieci oraz nietrzeźwego 49 – latka. Kobieta miała zasinienia na ciele, a z jej relacji wynikało, że została pobita przez męża. Mężczyzna trafił do  pomieszczeń dla zatrzymanych oświęcimskiej komendy Policji. W chwili zatrzymania miał w organizmie 0,54 promila alkoholu. W związku z podejrzeniem stosowania przemocy domowej policjanci sporządzili również Niebieską Kartę. Następnie, sprawą zajęli się policjanci Wydziału Kryminalnego. Z ustaleń wynika, że  49 – latek od kilku lat znęcał  się fizycznie i psychicznie nad żoną oraz dwoma  synami.
W niedzielę (2.05.br.) wieczorem  policjanci przekazali zebrane w sprawie materiały w ręce prokuratora. Po zapoznaniu się z dowodami, prokurator przedstawił podejrzanemu zarzut znęcania fizycznego i psychicznego nad rodziną. Za popełnione przestępstwo grozi kara pozbawienia wolności do lat 5. Ponadto, mając na względzie ochronę osób pokrzywdzonych  prokurator wystąpił do sądu z wnioskiem o zastosowanie wobec podejrzanego środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztu. W poniedziałek (3.05.br.) o godzinie 14, zatrzymany został doprowadzony przed oblicze sędziego, który przychylił się do wniosku prokuratora wydając wobec podejrzanego postanowienie o trzymiesięcznym areszcie tymczasowym.
Śledczy przypominają, że aby osoby pokrzywdzone przerwały łańcuch przemocy, powinny  złożyć zawiadomienie. Ponadto wsparciem osobom pokrzywdzonym przemocą służy wiele instytucji m.in. powiatowe centa pomocy rodzinie, ośrodki pomocy społecznej, ośrodki interwencji kryzysowej, należy tylko zacząć działać.
Funkcjonariusze  kierują swój apel o przerwanie przemocy,  również do osób, które są jej świadkami. Najczęściej są to sąsiedzi lub najbliższa rodzina. Osoby te informując o przemocy w rodzinie, swoją postawą dają siłę i wsparcie osobom pokrzywdzonym.
 
Przypominamy  o wsparciu dla osób pokrzywdzonych przestępstwem.
Jeżeli jesteś osobą pokrzywdzoną przestępstwem - pamiętaj! Możesz otrzymać bezpłatną pomoc w ramach Funduszu Sprawiedliwości. Informacje o funduszu są dostępne pod adresem:  https://www.funduszsprawiedliwosci.gov.pl/pl/potrzebujesz-pomocy/.
Lista organizacji udzielających różnego rodzaju wsparcia oraz  pomocy jest dostępna pod adresem: https://www.funduszsprawiedliwosci.gov.pl/pl/znajdz-osrodek-pomocy/ 
Na terenie Małopolski działa siedem punktów Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem  m. in. w Krakowie, Oświęcimiu, Myślenicach, Radoczy, Krzeszowicach, Suchej Beskidzkiej i Niepołomicach.
W powiecie oświęcimskim w ramach Funduszu Sprawiedliwości działa  Lokalny Punkt Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem. Nowa siedziba punktu  znajduje się w Babicach przy ulicy ul. Zakładowej 1 (trasa Oświęcim – Chełmek, obok budynku Simech).  Telefon 504 704 266 (w godzinach przyjęć ośrodka).  Godziny przyjęć Ośrodka Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem:  - poniedziałek 16:00 – 20:00; - piątek 15:00 – 19:00
 

Powrót na górę strony