Aktualności

Policjanci ustalili i zatrzymali oszustów, którzy wyłudzili od krakowskiej seniorki 150 tysięcy złotych

Krakowscy policjanci zatrzymali 3 osoby, które na początku czerwca br. wykorzystując metodę ‘’na policjanta’’, wyłudziły 150 tysięcy złotych od starszej kobiety. Cała trójka usłyszała zarzut oszustwa. Grozi im kara do 8 lat pozbawienia wolności.

2 czerwca br. do seniorki zamieszkującej rejon Starego Miasta w Krakowie zadzwonił mężczyzna podający się za funkcjonariusza Centralnego Biura Śledczego Policji. Rozmówca  poinformował kobietę, że jej oszczędności zgromadzone na koncie bankowym są zagrożone. Fałszywy funkcjonariusz przekonywał również, że wyciekły informacje o danych z jej dowodu osobistego i ktoś zaciągnął na nią pożyczkę. Następnie mężczyzna przekierował rozmowę do innej osoby, która podała się za ‘’prokuratora’’. Fałszywy prokurator  przekazał natomiast kobiecie, że potrzebują jej pomocy przy rozpracowaniu oszustów bankowych. Nieświadoma zagrożenia seniorka przekazała dzwoniącemu naciągaczowi login i hasło do jej rachunku bankowego. Oszuści, wykorzystując te dane, wykonali kilkanaście transakcji bankowych, które zostały potwierdzone przez seniorkę wiadomościami SMS. W ten sposób kobieta straciła 150 tysięcy złotych.

Policjanci z Wydziału d/w z Przestępczością Przeciwko Mieniu Komendy Miejskiej Policji w Krakowie po otrzymaniu zgłoszenia rozpoczęli ustalanie  sprawców. Po przeprowadzeniu intensywnych działań operacyjnych wytypowali osoby odpowiedzialne za to zdarzenie. 

8 czerwca br. kryminalni udali się do jednej z miejscowości w powiecie puławskim, w województwie lubelskim, gdzie mieli ukrywać się oszuści.   Drzwi do mieszkania otworzyła 38-letnia kobieta, która przebywała tam wraz z 31-letnim znajomym. Po wylegitymowaniu okazało się, że są to osoby będące w zainteresowaniu policjantów. Oboje zostali zatrzymani. Dzień później, w tej samej miejscowości, lecz pod innym adresem kryminalni zatrzymali także 35-latka, który brał udział w tym oszustwie.

W trakcie przeszukań policjanci zabezpieczyli m.in. kilka telefonów komórkowych, karty sim oraz karty bankomatowe. Zatrzymane osoby przewiezione zostały do krakowskiej komendy, skąd następnie trafiły do policyjnego aresztu. W trakcie przesłuchania cała trójka przyznała się do winy. Mężczyźni oraz kobieta usłyszeli zarzut oszustwa. Wobec 38-latki oraz 31-latka zastosowany został policyjny dozór, natomiast na wniosek Prokuratury Rejonowej Kraków Sródmieście-Zachód w Krakowie wobec zatrzymanego 35-latka sąd zastosował tymczasowy areszt na 3 miesiące. Zatrzymanym grozi kara od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności.

Powrót na górę strony