Aktualności

Spotkanie fanów motoryzacji w Pieskowej Skale. Interwencja Policji.

W weekend (od 11 do 13 czerwca br.) w Pieskowej Skale, na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego, odbył się zlot miłośników motoryzacji. Nie była to zorganizowana impreza, jednak stawiło się tam około 800 uczestników. W związku z tym na miejsce zostały skierowane patrole z Komendy Powiatowej Policji w Krakowie oraz Komisariatu Policji w Skale w celu zapewnienia bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Na tego typu zgromadzeniach, przy tak dużej ilości pojazdów i osób, często dochodzi do popełniania wybryków chuligańskich, zakłóceń porządku publicznego oraz zagrożeń bezpieczeństwa w ruchu drogowym, poprzez parkowanie w miejscach niedozwolonych, przekraczanie dozwolonej prędkości, czy tzw. „palenie gumy” lub „strzelanie z układu wydechowego”. Na miejsce zostały skierowane patrole z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Krakowie oraz Komisariatu Policji w Skale. Działania policjantów ukierunkowane były na zapewnienie bezpieczeństwa w ruchu drogowym  zarówno uczestnikom zlotu, jak i mieszkańcom. Policjanci  egzekwowali obowiązujące przepisy, zapewniali przejezdność  drogi  i parkowanie w miejscach dozwolonych, eliminowali  nietrzeźwych kierujących oraz represjonowali  sprawców przestępstw i wykroczeń.
W sumie, w ramach trzydniowych działań policjanci przeprowadzili 134 kontrole pojazdów i ujawnili ponad 90 wykroczeń. Wobec osób, które dopuściły się tych przewinień, policjanci nałożyli mandaty karne, część z nich została też pouczona. Mundurowi, poddając kierujących badaniu na trzeźwość, ujawnili czterech z nich będących pod wpływem alkoholu. Dodatkowo policjanci zatrzymali 19 dowodów rejestracyjnych, wobec stwierdzenia złego stanu technicznego w kontrolowanych pojazdach oraz zatrzymali 5 praw jazdy, z czego 4 nietrzeźwym kierującym, a kolejne odebrali za przekroczenie dozwolonej prędkości o ponad 50 km/h w obszarze zabudowanym. Mundurowi natrafili też na kierującego z zakazem prowadzenia pojazdów.
Podczas zabezpieczenia, w sobotę, doszło też do zdarzenia drogowego z udziałem radiowozu i policjantów. Kierowca osobówki stracił panowanie nad kierowanym pojazdem i wjechał w tył prawidłowo zaparkowanego radiowozu policyjnego z włączoną sygnalizacją świetlną, w którym przebywało dwóch mundurowych. Test śliny wykazał, że kierujący osobówką był pod wpływem narkotyków. Pobrano mu zatem krew do badań. Czeka go sprawa za spowodowanie kolizji i sprawa karna za jazdę pod wpływem środków odurzających. Policjanci doznali ogólnych potłuczeń ciała i ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo. 
Przypominamy o tym, że organizowanie imprez czy spotkań o masowym charakterze wymaga zachowania procedur związanych z Ustawą o bezpieczeństwie imprez masowych: należy takie spotkanie zgłosić, wówczas uzgadniany jest plan zabezpieczenia porządku i bezpieczeństwa na takiej imprezie. Organizator imprezy masowej jest obowiązany do zapewnienia bezpieczeństwa osobom obecnym na imprezie oraz porządku podczas trwania imprezy. . Organizator imprezy masowej odpowiada także za rzeczywiste szkody, które poniosły Policja, Żandarmeria Wojskowa, straż gminna (miejska), Państwowa Straż Pożarna i inne jednostki ochrony przeciwpożarowej oraz służba zdrowia, w związku z ich działaniami w miejscu i w czasie trwania imprezy masowej. Kto organizuje imprezę masową bez wymaganego zezwolenia lub niezgodnie z warunkami określonymi w zezwoleniu albo przeprowadza ją wbrew wydanemu zakazowi, podlega grzywnie nie mniejszej niż 240 stawek dziennych, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
 Zdjęcie: Patrol998-Malopolska

Powrót na górę strony