Aktualności

Uwaga na oszustów. Miała dopłacić do przesyłki kilka złotych i straciła kilkaset.

Oszuści, aby wyłudzić pieniądze, systematycznie zmieniają sposoby działania i wymyślają nowe legendy. Podszywają się pod policjantów, członków rodziny, pracowników banków, firmy kurierskie, adwokackie lub oferują pomoc w transakcjach giełdowych. Tylko wczoraj, w powiecie nowotarskim otrzymaliśmy dwa zgłoszenia o oszustwie i próbie oszustwa.

W ostatnim czasie oszuści coraz częściej podszywają się pod firmy kurierskie. Osoby, które otrzymały maila lub wiadomość sms z prośbą o dopłatę do przesyłki, aby nie wróciła do nadawcy, wchodziły w linki i wykonywały przelewy na niewielkie kwoty. W rzeczywistości z konta ginęły zdecydowanie większe pieniądze.


Mieszkanka Lipnicy Wielkiej otrzymała wiadomość e-mail z informacją, że wygrała telefon, a na jej adres została nadana paczka na jej nazwisko, jednak aby ją otrzymać musi wykonać przelew na kwotę 7 złotych. Kobieta weszła w link dołączony do wiadomości, zalogowała się, po czym wypełniła formularz i została przekierowana na stronę banku. Formularz był już automatycznie wypełniony, więc zatwierdziła transakcję. Po jakimś czasie, kiedy weszła na konto internetowe zauważyła, że oprócz przelewu na kwotę 7 złotych, został wykonany przelew na kwotę 284 złote.


Kilka dni wcześniej mieszkaniec Szczawnicy został oszukany przez kobietę, która oferowała pośrednictwo w transakcjach giełdowych. Mężczyzna stracił 250 dolarów.


Czujnością wykazał się nowotarżanin, który otrzymał wezwanie do zapłaty w SMS-ie od osoby podającej się za pracownika kancelarii adwokackiej, za rzekomo zaciągnięte zobowiązanie finansowe. Przekonany o oszustwie mężczyzna zgłosił sprawę na policję.


Przestrzegamy i apelujemy o rozwagę. Uważajmy w kontaktach z obcymi i zastanówmy się, zanim przekażemy pieniądze nieznajomej osobie. Nie wchodźmy w linki załączone do otrzymanych wiadomości. Będąc pewni, że wykonujemy bezpieczny przelew na niską kwotę, możemy stracić swoje oszczędności.

Powrót na górę strony