Aktualności

Bezpieczne wakacyjne wyjazdy – prosimy o ostrożność na drodze

Przed nami kolejny wakacyjny weekend. Na drogach spodziewamy się większego natężenia ruchu, zwłaszcza tych przechodzących przez miejscowości wypoczynkowe oraz duże miasta. Dane statystyczne pokazują, że lipiec i sierpień są najniebezpieczniejszymi miesiącami w roku. Dochodzi wówczas do największej ilości wypadków drogowych, w których giną ludzie. Od początku wakacji, w tym trudnym czasie dla kierowców, nad bezpieczeństwem ruchu na drogach czuwają małopolscy policjanci.

Apelujemy do wszystkich podróżujących o rozsądek na drodze, przestrzeganie obowiązujących przepisów ruchu drogowego, gdyż nawet najmniejsze lekceważenie prawa może skończyć się tragicznie. Od początku wakacji w Małopolsce doszło już                             do 59 wypadków, w których zginęło 5 osób, a 65 zostało rannych. Chcąc ograniczyć liczbę tragicznych zdarzeń, policjanci zdecydowanie reagują na przestępstwa  i wykroczenia w ruchu drogowym, a w szczególności te, które mają bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo. Należy spodziewać się licznych kontroli prędkości, gdyż niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze jest wciąż jedną z głównych przyczyn wypadków drogowych w Polsce. 

Pamiętajmy, że największy wpływ na bezpieczeństwo w ruchu drogowym mają sami kierujący. 
Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Krakowie przypominają zasady, które pomogą w bezpiecznym dotarciu do celu:

Planując podróż staraj się nie wybierać na jazdę tej pory dnia, na którą przypada najwyższa temperatura. W upalne dni dużo szybciej następuje spadek koncentracji                   i zmęczenie. Jeśli masz do przejechania długi dystans – potraktuj to poważnie. Zaplanuj czas na powrót tak by wsiadając za kierownicę być wypoczętym.

Nie prowadź pojazdu po spożyciu alkoholu. W takim stanie możesz doprowadzić do tragedii na drodze.

Weź pod uwagę przewidywane zwiększone natężenie ruchu na drogach i możliwość skorzystania z tras alternatywnych (korzystaj z GPS).

Przed wyjazdem zadbaj o czystość również wewnętrznej strony szyb samochodu – czyste szyby mają znacznie mniejszą tendencję do pokrywania się parą. Skontroluj też stan wycieraczek. Podczas nagłych, intensywnych opadów deszczu zużyte pióra wycieraczek nie będą w stanie szybko i dokładnie oczyszczać szyby z wody. 
Podczas jazdy autem znacznie obciążonym ilością osób i bagażami miej na uwadze że fizyczny środek masy pojazdu jest w innym miejscu niż zwykle. Może to powodować całkiem inne odczucia w prowadzeniu auta, szczególnie w zakrętach. Dodatkowe kilkaset kilogramów może w dużym stopniu obniżyć dynamikę samochodu – pamiętaj o tym jeśli zamierzasz wyprzedzać.

Jeżeli podczas zatoru tzw. korku,  ruchem zacznie kierować policjant – pamiętaj że jego sygnały mają pierwszeństwo przed sygnalizacją świetlną, znakami drogowymi, czy też innymi przepisami ustalającymi pierwszeństwo przejazdu. Uważnie obserwuj jego gesty.

Zapinając pasy bezpieczeństwa pamiętaj że przepisy wymagają od Ciebie korzystania z nich w sposób prawidłowy. Dopilnuj żeby pas ramieniowy i biodrowy nie był poskręcany, przebiegał we właściwy sposób. Nieprawidłowo zapięte pasy mogą podczas wypadku zamiast pomóc, przysporzyć poważnych obrażeń ciała.
Pamiętaj, że spoczywa na Tobie obowiązek dopilnowania by osoby, które przewozisz miały prawidłowo zapięte pasy bezpieczeństwa. Jeżeli przewozisz dzieci – obowiązują Cię nie tylko przepisy wymuszające stosowanie fotelików lub innych urządzeń przytrzymujących ale też przepisy wynikające z instrukcji producenta urządzenia.

Kiedy jako pieszy korzystasz z drogi po zmierzchu zawsze używaj elementów odblaskowych, niezależnie od tego czy jest to wymagane przepisami czy nie. Dzięki odblaskom kierowca może zobaczyć Cię już z odległości 130 – 150 m, co ma ogromny wpływ na Twoje bezpieczeństwo.    

Powrót na górę strony