Aktualności

Policyjny dron na „Zakopiance”

Policjanci z Sekcji Kontroli Ruchu Drogowego KWP w Krakowie oraz z Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Krakowie przeprowadzili 4 sierpnia na „Zakopiance”  działania przy użyciu drona.

Bezzałogowe statki  powietrzne, wykorzystywane są przez policjantów podczas różnego rodzaju działań. Drogówka przy jego użyciu ujawnia wykroczenia, które są najczęstszą przyczyną wypadków. Dzięki temu  narzędziu możemy dodatkowo wpływać na  poprawę bezpieczeństwa na naszych drogach.

4 sierpnia 2021 roku policjanci z Sekcji Kontroli Ruchu Drogowego KWP w Krakowie oraz z Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Krakowie prowadzili działania przy użyciu bezzałogowego statku powietrznego na  drodze krajowej numer 7, na odcinku z Krakowa do miejscowości Głogoczów. Na tej trasie w okresie wakacyjnym jest bardzo duże natężenie ruchu. Znajduje się tam kilka przejść dla pieszych, które to podczas realizowanych działań zostały objęte szczególnym nadzorem  w trosce o bezpieczeństwo tych niechronionych użytkowników drogi.

Policjanci przy użyciu drona, ujawniali w szczególności wykroczenia kierujących polegające na wyprzedzaniu i omijaniu pojazdów bezpośrednio przed przejściem dla pieszych oraz na przejściu dla pieszych. Podczas dwugodzinnej akcji ujawniono 25 tego typu naruszeń. Wyprzedzanie i omijanie pojazdów bezpośrednio przed jak i na przejściu dla pieszych jest bardzo niebezpiecznym manewrem w ruchu drogowym. Jest jedną z dominujących przyczyn powstawania groźnych wypadków drogowych w tych miejscach. Za takie zachowanie, kierujący może otrzymać mandat karny w wysokości do 500 zł oraz 10 punktów karnych.

Chcąc ograniczyć nieprawidłowe zachowania kierujących, policjanci podczas działań starali się także edukować i uświadamiać tych uczestników ruchu drogowego na jakie narażają niebezpieczeństwo zarówno siebie jak  i innych. Przypominali także, że obowiązujące od 1 czerwca br. przepisy określają zachowanie kierującego, który zbliża się do przejścia dla pieszych. Ma on zachować szczególną ostrożność oraz zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego, ustąpić pierwszeństwa pieszemu wchodzącemu oraz znajdującemu się na przejściu dla pieszych. Piesi korzystając z przejścia dla pieszych muszą również zachować szczególną ostrożność. Zabronione jest wchodzenie na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd.

Warto dodać, że dzięki zaangażowaniu małopolskiej Policji, w trosce o bezpieczeństwo pieszych na „Zakopiance” oraz na wszystkich innych drogach krajowych i wojewódzkich naszego województwa, przed przejściami dla pieszych wprowadzone jest ograniczenie prędkości do 50 km/h.

Film Policyjny_dron_na_zakopiance.mp4

Pobierz plik Policyjny_dron_na_zakopiance.mp4 (format mp4 - rozmiar 25.73 MB)

Nagranie audio audiodeskrypcja.mp3

Opis nagrania: audiodeksrypcja

Pobierz plik audiodeskrypcja.mp3 (format mp3 - rozmiar 602.62 KB)

Powrót na górę strony