Aktualności

Podsumowanie piątkowych działań „ALKOHOL I NARKOTYKI” w Małopolsce

W piątek 20 sierpnia br. małopolscy policjanci przeprowadzili działania „ALKOHOL I NARKOTYKI”. Trzeźwość kierowców badano przy okazji kontroli drogowych spowodowanych ujawnionymi wykroczeniami a także w punktach blokadowych, gdzie badania wszystkich przejeżdżających kierowców. Przebadano prawie 17500 kierowców. Efektem działań było ujawnienie 69 prowadzących pojazd po alkoholu. W 20 przypadkach badanie trzeźwości wykazało ponad 0,5 promila alkoholu w organizmie, co oznacza popełnienie przez kierującego przestępstwa. Ponadto ujawniono 4 przypadki prowadzenia pojazdu pod wpływem narkotyków.

Ostrzegamy - jazda po alkoholu jest zawsze niebezpieczna, bowiem nawet niewielka jego dawka wpływa na zdolność prowadzenia pojazdu. Ponadto alkohol obniża koncentrację i opóźnia reakcję kierowcy. Przypominamy, że  kierowanie po alkoholu zawsze wiąże się z zatrzymaniem prawa jazdy  i uniemożliwieniem dalszej jazdy.
Jeżeli badanie  trzeźwości wykaże od 0,2 – 0,5 promila – kierowca odpowie za popełnienie wykroczenia i oprócz grzywny (nawet do 5 tys. zł) zostanie mu zatrzymane prawo jazdy  na okres od 6 miesięcy do 3 lat,
Powyżej 0,5 promila – kierowca będzie odpowiadał za popełnienie przestępstwa, które zagrożone jest karą pozbawienia wolności do 2 lat, a zakaz prowadzenia pojazdów zostanie orzeczony na okres od 3 – 15 lat, grzywna może wynieść nawet 1 080 000 zł. Ponadto orzeczone zostanie świadczenie pieniężne – co najmniej 5000 zł na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.                                  

Powrót na górę strony