Aktualności

Powiat krakowski. 48-latka kierowała pojazdem mając 4,4 promila

Policjanci z powiatu krakowskiego zatrzymali kierującą, która miała prawie 4,5 promila alkoholu w wydychanym powietrzu i której kilka dni wcześniej ... zatrzymano prawo jazdy bo kierowała nietrzeźwa.

6 września br., tuż po północy, policjanci z Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Krakowie podczas patrolowania ulic w Balicach zauważyli jadącego zygzakiem renaulta. Pojazd miał też niesprawne oświetlenie więc mundurowi zatrzymali samochód do kontroli drogowej. Za kierownicą siedziała 48-latka z gminy Zabierzów. Kiedy tylko kobieta uchyliła drzwi od pojazdu, policjanci od razu wyczuli silnie unoszącą się woń alkoholu i zauważyli wystającą spod jej fotela pustą butelkę po wódce. Kierująca oznajmiła policjantom, że właśnie jedzie na …  odwyk alkoholowy. Kobieta została przez policjantów zatrzymana i doprowadzona do komisariatu, gdzie zbadano ją stacjonarnym alkomatem, który wykazał, że 48-latka miała 4,4 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. Sprawdzenie w policyjnej bazie wykazało też, że niecały tydzień wcześniej prawo jazdy zostało jej zatrzymane za jazdę pod wpływem alkoholu. Ze względu na duży stan upojenia alkoholowego, do czasu wytrzeźwienia, kobieta trafiła pod opiekę specjalistów. Teraz za popełnione przestępstwa odpowie przed sądem. Za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości grozi do dwóch lat więzienia i zakaz prowadzenia pojazdów nawet do 15 lat.

Tylko w ubiegły weekend na drogach powiatu krakowskiego miejscowi policjanci zatrzymali aż 13 nietrzeźwych kierujących. 
Od 2016 do 2020 roku odnotowano w Małopolsce w sumie 796 wypadków drogowych spowodowanych przez nietrzeźwych kierujących, w których zginęły 43 osoby, a 951 zostało rannych. Ponadto, na przestrzeni tych lat,  odnotowano 2971 kolizji drogowych spowodowanych przez nietrzeźwych kierujących. 
Nietrzeźwi kierowcy stanowią śmiertelne zagrożenie dla wszystkich uczestników ruchu drogowego. Pomimo ciągłych apeli Policji i tragicznych doniesień medialnych wciąż są osoby, które wsiadają za kierownicę po alkoholu, nie myśląc o tym, jak poważne zagrożenia niosą. Apelujemy i przypominamy, że alkohol negatywnie działa na organizm człowieka, prowadzi do utraty zdolność koncentracji i poczucia rzeczywistości. Powoduje wydłużenie zdolności oceny sytuacji i czasu reakcji. Nigdy nie wolno wsiadać za kierownicę po alkoholu! Pijany kierowca to śmiertelne zagrożenie dla wszystkich uczestników ruchu drogowego. Kierowco, bądź rozsądny! 

Powrót na górę strony