Aktualności

Olkuscy policjanci rozdawali odblaski pieszym

1 października br. policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu prowadząc działania prewencyjno – kontrolne „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego” zachęcali pieszych do korzystania z elementów odblaskowych. Działania mundurowych połączone były z przypadającym tego dnia Ogólnopolskim Policyjnym Dniem Odblasków.

Okres jesienny to pora, kiedy widoczność ma największy wpływ na powstawanie kolizji i wypadków drogowych. To czas szczególnie niebezpieczny dla pieszych. Jesienią widoczność może być zła nawet w ciągu dnia. Pieszy jest gorzej widoczny nawet tam, gdzie są oświetlone ulice. Przy takich warunkach atmosferycznych kierowca widzi pieszego w ostatniej chwili i nie zawsze zdąży w porę wyhamować. Nie trudno wtedy o tragedię. Chcąc zapobiec takim sytuacjom  dzisiaj policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu wraz z policjantką zajmującą się profilaktyką, w  rejonie Rynku w Olkuszu rozdawali pieszym odblaski, promując w ten sposób bezpieczeństwo. Mundurowi zachęcali pieszych do ich noszenia i przypominali o podstawowych zasadach obowiązujących w ruchu drogowym. Działania policjantów cieszyły się zainteresowaniem przechodniów. 
W trosce o bezpieczeństwo pieszych  przypominamy, że zgodnie z przepisami ustawy Prawo o ruchu drogowym piesi poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym są obowiązani używać elementów  odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu.
Do pieszych apelujemy o:
- korzystanie z elementów odblaskowych. Jeśli pieszy ma na sobie jasne ubranie, widoczny jest z odległości około 50 metrów. Gdy ma kamizelkę odblaskową lub inny odblaskowy element jego widoczność sięga od 150 nawet do 300 metrów.
- o korzystanie z chodnika, a w razie jego braku - z pobocza drogi. Jeżeli nie ma pobocza lub czasowo nie można z niego korzystać, wówczas można poruszać się przy jezdni, ale pod warunkiem, że  pieszy korzysta z niej najbliżej krawędzi i ustępuje miejsca nadjeżdżającemu pojazdowi. Korzystając z pobocza lub jezdni, należy poruszać się lewą stroną drogi. 
- o zachowanie szczególnej ostrożności przy przejściach dla pieszych.  Nie należy wchodzić na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd nawet w pobliżu przejść dla pieszych. 
Do kierowców apelujemy o dostosowanie prędkości do panujących warunków na drodze, zachowanie bezpiecznej odległości pomiędzy pojazdami i szczególnej ostrożności przy podjeżdżaniu do przejść dla pieszych. 
Nie mamy wpływu na panujące warunki atmosferyczne, jednak zachowanie zdrowego rozsądku i przestrzeganie przepisów ruchu drogowego przez kierujących ,jak i pieszych z pewnością przyczyni się do zmniejszenia wypadków i kolizji na drogach!

 

Powrót na górę strony