Aktualności

Debata dąbrowskich policjantów z mieszkańcami na temat bezpieczeństwa

W środę (29.09.br.) w Urzędzie Miejskim w Dąbrowie Tarnowskiej, odbyła się debata społeczna, której głównym tematem był problem dewastacji mienia i grupowania się nieletnich w rejonie szkół podstawowych oraz innych miejscach publicznych na terenie Dąbrowy. Spotkanie z mieszkańcami oraz przedstawicielami instytucji było doskonałą okazją do wypracowania wspólnie rozwiązań wpływających na bezpieczeństwo lokalne.

W spotkaniu z mieszkańcami Dąbrowy Tarnowskiej z cyklu debat „Porozmawiajmy o bezpieczeństwie – możesz mieć na nie wpływ”, udział wziął Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Dąbrowie mł. insp. dr Bogumił Jedynak, Naczelnik Wydziału Prewencji i Ruchu Drogowego kom. Jacek Wójcik, dzielnicowi z terenu Dąbrowy Tarnowskiej, Sekretarz Gminy Dąbrowa Tarnowska Stanisław Ryczek, Dyrektor Centrum Usług Wspólnych Marta Chrabąszcz, przewodniczący rad osiedlowych, przedstawiciele placówek oświatowych oraz mieszkańcy.

Podczas debaty, I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Dąbrowie Tarnowskiej omówił stan bezpieczeństwa na terenie działania dąbrowskiej komendy. Jednym z wielu tematów spotkania były narzędzia pomagające w zarządzaniu bezpieczeństwem publicznym, do których należy Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Omówiono główne cele tej aplikacji jak  również sposób zgłaszania niebezpiecznych sytuacji, które wpływają na poczucie bezpieczeństwa obywateli. Kolejnym z elementów debaty było zapoznanie z programem „Dzielnicowy bliżej nas”, aplikacją „Moja Komenda” oraz zadaniami dzielnicowych.

Jednak głównym tematem debaty był problem dewastacji mienia i grupowania się nieletnich w rejonie szkół podstawowych oraz innych miejscach publicznych na terenie Dąbrowy. Istotnym elementem spotkania były liczne pytania zadawane przez uczestników, burzliwa dyskusja o problemach mieszkańców wiążących się ze zbieraniem się grup nieletnich na terenie osiedli oraz placówek oświatowych w czasie wakacji, ferii oraz nauczania zdalnego. Efektem rozmów są wspólne dla służb i instytucji wypracowane wnioski oraz założenia.

Wczesne działania profilaktyczno – interweniujące mogą powstrzymać proces demoralizacji nieletniego a w konsekwencji jego wkroczenia na drogę przestępczą. Dlatego tak ważne jest podejmowanie wspólnych inicjatyw i wypracowanie wspólnego stanowiska wszystkich instytucji zajmujących się młodzieżą.

Powrót na górę strony