Aktualności

Drugi tydzień służby policyjnego „Sokoła” z TOPR-em

Data publikacji 14.10.2021

Minęły dwa tygodnie, od kiedy śmigłowiec Sokół z  Sekcji Lotnictwa KWP w Krakowie wylądował na lądowisku w Zakopanem, by wspierać ratowników TOPR-u. Sprawdziliśmy, jak wyglądała służba w miniony weekend.

 

W ubiegłotygodniowej zmianie udział brało czterech policjantów - pilot oraz dwóch mechaników z Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie oraz pilot z Zarządu Lotnictwa Policji Głównego Sztabu Policji KGP. W piątek na prośbę GOPR przetransportowano starszą kobietę z rejonu Obidza Przysłop w rejonie Szczawnicy do szpitala w Nowym Targu z podejrzeniem udaru.W sobotę z kolei załoga śmigłowca podjęła działania ratownicze w stosunku do trzech osób w okolicy Pięciu Stawów oraz Czerwonych Wierchów. Wśród nich znalazł się turysta, który schodząc ze szczytu Małołączniak, potknął się i upadł na ostre skały doznając groźnej rany podudzia.

Od niedzieli do środy policyjny śmigłowiec nie brał udziału w akcjach ratowniczych, co nie oznacza, że nie odbywał lotów. W tym czasie w lotach szkoleniowych swoje umiejętności szlifowały załogi lotnicze, złożone z policjantów i toprowców, a do działań wprowadzani byli kolejni policyjni piloci.

 

 • Na płycie lądowiska w wąskim kadrze stoi policyjny śmigłowiec Sokół. Policyjny lotnik i dwóch ratowników TOPRu instalują sprzęt ratowniczy do karabińczyka wyciągarki umieszczonej na burcie maszyny.
 • Na tle zazielenionych pagórków, na betonowej płycie lądowiska stoi w szerokim kadrze policyjny śmigłowiec Sokół, do maszyny podpięty agregat prądotwórczy. W otwartych drzwiach śmigłowca klęczy policyjny lotnik, naprzeciwko policjanta grupa ratowników TOPR z ekwipunkiem ratowniczym.
 • Na tle zazielenionych pagórków, na betonowej płycie lądowiska stoi w szerokim kadrze policyjny śmigłowiec Sokół, do maszyny podpięty agregat prądotwórczy. W otwartych drzwiach śmigłowca klęczy policyjny lotnik, naprzeciwko grupa ratowników TOPR z ekwipunkiem ratowniczym.
 • Dominującą część kadru wypełnia ramię ratownika TOPRu. Na pomarańczowym rękawie bluzy - emblemat TOPR i napis „Tatra Mountain Rescue Sernice”.
 • Na tle zazielenionych pagórków betonowa płyta lądowiska. W jej centrum śmigłowiec Sokół z pracującymi wirnikami. Przed drzwiami maszyny dwaj policyjni lotnicy, z lewej strony kadru powiewa miernik siły wiatru, obok stoi pracownik obsługi technicznej.
 • W wąskim kadrze stojącego śmigłowca Sokół dwaj ratownicy TOPR w ekwipunku ratowniczym. Przez otwarte drzwi maszyny przekazują sobie butlę z tlenem.
 • Wnętrze śmigłowca Sokół. W kadrze skierowanym w stronę przodu maszyny dwaj policyjni lotnicy. Jeden z nich siedzi na ławeczce w otworze wejścia do kabiny pilotów.
 • Szeroki plan wnętrza ładowni lecącego śmigłowca Sokół. W kadrze skierowanym w stronę przodu maszyny dwaj policyjni lotnicy. Jeden z nich siedzi na ławeczce w otworze wejścia do kabiny pilotów. Drugi obserwuje teren przez otwarte drzwi boczne maszyny. Po prawej stronie pokładu dwaj ratownicy TOPRu w ekwipunku ratowniczym.
 • W szerokim planie z lotu ptaka kadr masywu górskiego w Tatrach Zachodnich z widocznym stalowym krzyżem na szczycie Giewontu. Szczyty wzgórz, będące na pierwszym planie, pokrywa zielona roślinność wysokogórska, przesłaniając widok pasma górskiego w tle.
 • Widok z pokładu śmigłowca Sokół. Przy otwartych drzwiach bocznych maszyny siedzący ratownik TOPRu w ekwipunku ratowniczym, w jego tle szczyty gór.
 • Na tle zielonych pagórków przelatujący śmigłowiec Sokół, pod nim trójka ratowników TOPRu w ekwipunku ratowniczym.
 • Helikopter ląduje grupa ratowników czeka na wylądowanie maszyny
 • Nieruchomy śmigłowiec Sokół na tle zazielenionego zbocza górskiego. Zbliżenie na kabinę pilotów, gdzie w otwartych drzwiach siedzi uśmiechnięty pilot maszyny. Za nim, w otwartych drzwiach bocznych ładowni, klęczący na pokładzie ratownik TOPR w ekwipunku ratowniczym.
 • Na zielonej polanie górskiej. Nieruchomy śmigłowiec Sokół z pracującym wirnikiem głównym na tle zielonego zbocza górskiego. Zbliżenie na drzwi boczne śmigłowca, gdzie z otwartych drzwi maszyny wychyla się policyjny lotnik. Tyłem do okna w tylnej części Sokoła siedzi ratownik TOPR w czerwonej kurtce.
 • Wysoko kontrastowe zdjęcie śmigłowca Sokół odlatującego w stronę słońca, wykonane na tle pasma górskiego i niebieskiego, lekko zachmurzonego nieba.
 • Kadr z wnętrza lecącego śmigłowca Sokół. Przez otwarte drzwi boczne wychylony ratownik TOPR w ekwipunku ratowniczym. Mężczyzna obserwuje teren podczas podejścia maszyny do lądowania. W tle pagórki, na nich, pomiędzy zielono żółtymi drzewami - domki jednorodzinne.
 • Na tle zieleni drzew - płyta lądowiska. Trzech TOPR-owców w ekwipunku i policyjny lotnik transportują betonową ścieżką nosze z poszkodowanym w kierunku ambulansu Pogotowia Ratunkowego.
 • Zielone drzewa na tle płyty lądowiska, dwóch ratowników medycznych przygotowuje nosze z poszkodowanym do umieszczenia we wnętrzu ambulansu Pogotowia Ratunkowego. Medykom asystuje trzech TOPR-owców i policyjny lotnik.

Nagranie audio Audiodeskrypcja filmu Drugi tydzień służby policyjnego „Sokoła” z TOPR-em

Pobierz plik Audiodeskrypcja filmu Drugi tydzień służby policyjnego „Sokoła” z TOPR-em (format mp3 - rozmiar 7.87 MB)

Powrót na górę strony