Aktualności

Jesień i zima to trudny czas dla bezdomnych – nie bądźmy obojętni!

Przed nami coraz zimniejsze dni, a wraz z nimi pojawia się zagrożenie wychłodzeniem organizmu dla osób bezdomnych czy starszych, mieszkających samotnie, czy też dla tych, które incydentalnie znalazły się w okolicznościach zagrażających ich życiu.

Zamarznięcia,czy zgony z wychłodzenia  najczęściej  dotykają bezdomnych  oraz osób pod wpływem alkoholu. Dlatego też, policjanci już w najbliższym czasie rozpoczną działania prewencyjne, mające na celu ochronę takich grup osób przed zgubnymi skutkami niskich temperatur. Stałą formą prowadzonych działań są kontrole miejsc, w których przebywają osoby bezdomne oraz informowanie ich o miejscach, w których mogą uzyskać pomoc socjalną i medyczną w najbliższej okolicy. Funkcjonariusze na bieżąco też współpracują z placówkami pomocy społecznej, przede wszystkim w zakresie wymiany informacji o osobach bezdomnych oraz potrzebujących pomocy.

Aby można było nieść pomoc osobom zagrożonym wychłodzeniem organizmu, służby muszą posiadać informacje o miejscu ich przebywania. Pamiętajmy, że pomóc może każdy. Dlatego też, mając wiedzę o osobie potrzebującej, wystarczy powiadomić odpowiednie służby:  policję, straż miejską, czy też pogotowie ratunkowe. Nie bądźmy obojętni i reagujmy, gdy widzimy osoby bezdomne, przebywające w miejscach, w których mogą zamarznąć (dworce, klatki schodowe, kanały, opuszczone budynki mieszkalne, ogródki działkowe itp.), a także  osoby leżące na ziemi, ławkach lub przystankach, nietrzeźwe, czy też osłabione. Nasze zainteresowanie może uratować komuś życie.

Apelujemy do wszystkich o przekazywanie telefonicznej czy e-mailowej informacji do najbliższej jednostki Policji  o osobach bezdomnych, które w czasie niskich temperatur będą przebywać w miejscach, w których są zagrożeni zamarznięciem. Możliwość zgłoszenia Policji, że ktoś potrzebuje pomocy i wsparcia istnieje również za pośrednictwem internetowej Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa  - link.   Wystarczy na „mapie” zaznaczyć zagrożenie z kategorii „bezdomność”, określając miejsce jego występowania. Można również dodać opis, precyzując nasze zgłoszenie. Policjanci pojawią się we wskazanym miejscu i zweryfikują zgłoszenie.

Pamiętajmy jednak, że jeśli ktoś potrzebuje natychmiastowej pomocy, należy działać szybko, dzwoniąc pod numer alarmowy 112.

Powrót na górę strony