Aktualności

Krakowscy policjanci kontrolują przestrzeganie przepisów sanitarnych w komunikacji miejskiej oraz galeriach handlowych

Data publikacji 25.10.2021

Z uwagi na wzrost dobowej liczby zakażeń koronawirusem policjanci będą kontrolować środki komunikacji publicznej, galerie i inne obiekty, w których obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa przy pomocy maseczki. Funkcjonariusze będą zdecydowanie reagować wobec osób, które lekceważą przepisy sanitarne. Podczas ostatnich wzmożonych kontroli w komunikacji miejskiej nie obeszło się bez mandatów wobec osób nie przestrzegających obowiązku noszenia maseczki.

Obowiązujące przepisy sanitarne obligują osoby podróżujące komunikacją miejską, a także przebywające w galeriach handlowych i innych obiektach użyteczności publicznej do zasłaniania ust i nosa przy pomocy maseczki.

Z uwagi na pogarszającą się sytuację covidową i duży dobowy wzrost osób zakażonych, a także reagując na sygnały wpływające od współpasażerów i osób robiących zakupy o tym, że nie wszyscy stosują do tego obowiązku, funkcjonariusze podejmują bardziej zdecydowane działania. Mundurowi będą częściej pojawiać się w tych miejscach aby egzekwować przepisy sanitarne, a ci którzy nie będą ich przestrzegać muszą liczyć się z tym, że zostaną ukarani mandatem.

21 i 22 października br. nieumundurowani policjanci wraz z inspektorami MPK przeprowadzili wzmożone kontrole w środkach komunikacji miejskiej, zwracając szczególną uwagę na tych, którzy próbują omijać przepisy covidowe i nie stosują się do obowiązku zakrywania ust i nosa oraz nie zachowują dystansu społecznego. Dla zapominalskich interwencje kończyły się pouczeniem, natomiast tym, którzy lekceważyli upomnienia, policjanci wręczali mandaty karne. W tym przypadku mandat wynosi od 20 do 500 zł, natomiast jeśli sprawa zostanie skierowana do sądu, organ ten może orzec grzywnę nawet do 5000 zł.

W wyniku dwudniowych kontroli w komunikacji miejskiej funkcjonariusze podjęli 42 interwencje, pouczając 14 osób i wręczając 26 mandatów karnych za brak maseczki oraz 4 za brak odpowiedniego dystansu. W dwóch przypadkach policjanci skierowali do sądu wniosek o ukaranie.

Podobne kontrole będą kontynuowane, szczególnie na trasach najbardziej popularnych, którymi podróżuje dużo osób.

Powrót na górę strony