Aktualności

Olkuscy policjanci edukują mieszkańców jak uchronić się przed kradzieżą i jak zabezpieczyć mienie przed wyjazdem

Policjanci systematycznie podejmują przedsięwzięcia mające na celu poprawę bezpieczeństwa mieszkańców powiatu olkuskiego. W tym celu prowadzą liczne działania informacyjno-edukacyjne. Współpracują także z lokalnymi mediami.

Trzeba pamiętać, że włamywacze wykorzystują nieuwagę właścicieli ich nieobecność oraz sprzyjające ku temu warunki, jak brak zabezpieczenia mienia, zapadający zmrok czy pogoda. Ich łupem padają torebki, portfele, dokumenty, biżuteria, a także sprzed AGD, RTV, czy elektronarzędzia. Złodzieje wykorzystują każdą okazję. Pod koniec ubiegłego tygodnia olkuska policja odnotowała kilka przypadków kradzieży i włamań do mieszkań. W Jaroszowcu złodziej wszedł przez otwarte drzwi balkonowe do mieszkania znajdującego się na parterze i ukradł z niego dwa laptopy. W niedzielę (24.10. br.) w Bolesławiu z terenu posesji skradziono samochód. Złodziej wykorzystał okazję i ukradł auto, w którym właściciel pozostawił w stacyjce kluczyki. Ponadto wszedł do otwartego mieszkania i skradł sprzęt AGD. Aby zapobiec takim sytuacjom, policjanci prewencji olkuskiej komendy podczas służby edukowali mieszkańców o zabezpieczeniu mienia i informowali ich o zagrożeniach, na które mogą być oni narażeni  zwłaszcza w okresie Wszystkich Świętych. Przypominali o zachowaniu szczególnej ostrożności na cmentarzach i w środkach komunikacji publicznej, gdzie należy spodziewać się złodziei i kieszonkowców. Informowali, jak uchronić się przed kradzieżą i jak zabezpieczyć mieszkanie przed wyjazdem. Seniorów z kolei edukowali nt. zagrożeń związanych z oszustwami. Mieszkańcom policjanci rozdawali ulotki i broszury informacyjne. 

Policjanci radzą, jak zabezpieczyć mienie przed wyjazdem:
Poproś sąsiada lub inna osobę zaufaną o to, żeby podczas twojej nieobecności zaopiekowała się domem/mieszkaniem, zebrała ze skrzynki pocztowej przychodzącą  korespondencję czy ulotki. Nie zostawiaj kluczy w umówionym miejscu np. pod wycieraczką czy doniczką.
Pamiętaj, żeby za każdym razem,  kiedy wychodzisz z domu zamykać drzwi i okna (również piwniczne i dachowe) . Przed dłuższym wyjazdem warto zakręcić zawory doprowadzające gaz i wodę do domu oraz pomieszczeń gospodarczych.
Zainwestuj w rolety antywłamaniowe, atestowane zamki, alarm połączony z monitoringiem oświetlenie posesji.
Policjanci przypominają również, żeby nie wpuszczać do mieszkania osób nieznajomych. W ubiegły poniedziałek do mieszkania 80-letniej seniorki, pod pretekstem zbiórki żywności weszły trzy kobiety. Podczas rozmowy,  złodziejki wykorzystały nieuwagę 80-latki i ukradły jej 3000 złotych. Policjanci apelują, by w takich sytuacjach kierować się szczególną ostrożnością. 

Pamiętajmy również, że tłok panujący w sklepach, roztargnienie i pośpiech to doskonałe warunki dla „złodziei kieszonkowych”. Nietrudno o utratę portfela czy torebki, zwłaszcza na przepełnionych cmentarzach, targowiskach czy w galeriach handlowych. Zwróćmy uwagę, żeby torebka zawsze była zamknięta i umieszczona w zasięgu naszego wzroku, najlepiej z przodu ciała. Przytrzymujmy ją ręką i nigdy nie odkładajmy podczas zakupów czy porządkowania grobów bliskich. Portfel powinien być schowany w głębiej położonej, przedniej kieszeni. Cennych przedmiotów i dokumentów nie zostawiajmy w okryciach wierzchnich, które zdejmujemy i umieszczamy w różnych miejscach bez właściwego nadzoru np. w sklepowych wózkach czy w samochodach. 

Powrót na górę strony