Aktualności

Małopolscy policjanci ruchu drogowego apelują o bezpieczeństwo podczas wydłużonego weekendu listopadowego

W tym roku Święto Niepodległości wypada w czwartek, ale przy wykorzystaniu jednego dnia urlopu będzie można cieszyć się aż czterema dniami wolnymi od pracy. Spodziewany jest więc zwiększony ruch na drogach, szczególnie na głównych ciągach tranzytowych przebiegających przez nasze województwo. Z myślą o wybierających się w podróż policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Krakowie przygotowali kilka porad:

Jesienną porą należy skorygować styl jazdy na defensywny, czyli mniej dynamiczny, bardziej ukierunkowany na bezpieczeństwo. Na mokrej, śliskiej nawierzchni powinniśmy zachowywać większą odległość od poprzedzającego pojazdu.


Planując podróż warto sugerować się przewidywanym natężeniem ruchu na drogach.

Mimo, iż nie jest to uregulowane przepisami, zachęcamy do wymiany opon na zimowe. Obecne temperatury powietrza są niższe niż zakres temperatur przewidziany do poprawnej pracy opony letniej. Jeżeli w samochodzie mamy już założone odpowiednie opony, warto skontrolować w nich ciśnienie powietrza.

Pamiętajmy, że szczególnie w okresie jesienno-zimowym czynniki wpływające na widoczność mają kluczowe znaczenie. Należy zadbać o prawidłowe działanie świateł zewnętrznych, utrzymywać w czystości szyby samochodu– również od ich wewnętrznej strony. Jeżeli 
w zbiorniku spryskiwacza znajduje się jeszcze letni płyn, nie czekajmy dłużej z wymianą 
na zimowy.

Jeżeli poruszamy się pieszo zadbajmy o to by być dobrze widocznym na drodze. 
By zareagować na naszą obecność na drodze kierujący musi nas najpierw zobaczyć. W trudnych jesiennych warunkach pogodowych, szczególnie po zmierzchu bardzo dobrze sprawdzą się elementy odblaskowe umieszczone na odzieży w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu.

Przypominamy, że zakaz ruchu pojazdów i zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 12t obowiązuje w dniach:
- 10 listopada od godz. 18.00 do 22.00;
- 11 listopada od godz. 8.00 do 22.00.


Apelujemy o bezpieczną jazdę.

Powrót na górę strony