Aktualności

Działania profilaktyczno- edukacyjne w Szkole Podstawowej Nr 58 w Krakowie

19 listopada br. policjantki z Wydziału Prewencji KWP w Krakowie przeprowadziły zajęcia w klasach pierwszych Szkoły Podstawowej nr 58 w Krakowie z zakresu szeroko rozumianego bezpieczeństwa.

Celem spotkań było promowanie bezpiecznych zachowań wśród dzieci oraz uświadomienie im zagrożeń, jakie mogą napotkać w drodze do i ze szkoły. Policjantki przekazały informacje jak należy zachować się podczas kontaktu z osobą obcą, a także agresywnym psem. Uczniowie demonstrowali specjalne pozycje ochronne w razie potencjalnego ataku psa. W obrazowy sposób zaprezentowano numer alarmowy 112, aby dzieciom łatwiej było go zapamiętać. Ponadto omówiono tematykę racjonalnego korzystania z Internetu i telefonów komórkowych. Skupiono się również na istotnym aspekcie bezpieczeństwa na drodze, dotyczącym korzystania z elementów odblaskowych. Uczniowie zaprezentowali posiadane przez siebie odblaski, które zazwyczaj im towarzyszą. Policjantki nauczyły uczniów międzynarodowego znaku „POMÓŻ MI”, będącego dyskretnym sygnałem informującym , że jesteśmy ofiarą przemocy. Wystarczy pokazać otwartą dłoń, następnie złożyć dłoń w pięść chowając kciuk do środka.

Oprócz prelekcji uczniowie mogli także wykonać odcisk linii papilarnych dłoni, a także tatuaż z pieczątek ze smokami policyjnymi. Policjantki odpowiedziały na szereg nurtujących pytań, dotyczących ich pracy. Zwróciły uwagę na różnice w mundurze policyjnym, m.in. zademonstrowały atrybuty policjanta kierującego ruchem drogowym. Dzieci ochoczo i bardzo aktywnie uczestniczyły w prelekcji, co 
pokazało, jak sporym zainteresowaniem cieszyły się przekazywane treści. 
 
W zajęciach uczestniczyły już tradycyjnie maskotki małopolskiej Policji przedstawiające smoki: Inspektora Wawelka oraz Polisi, które kolejny raz skradły serca zarówno dzieci jak i ich opiekunów.  Dla uczestników potkania  przygotowano materiały profilaktyczne w postaci ulotek, książeczek, rebusów, malowanek, tabliczek mnożenia, planów lekcji oraz krzyżówek o tematyce bezpieczeństwa.

Powrót na górę strony