Aktualności

Pierwsze działania sądeckiej drogówki z wykorzystaniem policyjnego drona (video)

Data publikacji 30.11.2021

W ubiegły piątek policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu, wspólnie z funkcjonariuszami Komendy Miejskiej Policji w Krakowie, przeprowadzili na Sądecczyźnie działania pod nazwą „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego". Podczas służby wykorzystany został dron małopolskiej Policji, który czujnym okiem kamery śledził przestrzeganie przepisów, zarówno przez kierujących, jak i pieszych.

26 listopada br. policyjnym nadzorem zostały objęte sądeckie drogi, a w szczególności miejsca, które są niebezpieczne dla pieszych i rowerzystów, czyli głównie przejścia przez ruchliwe ulice oraz przejazdy dla rowerów. Akcja miała na celu poprawę bezpieczeństwa tzw. niechronionych uczestników ruchu drogowego i eliminowanie nieprawidłowych zachowań na drodze.

Podczas tych działań funkcjonariusze po raz pierwszy na terenie Sądecczyzny wykorzystali policyjny bezzałogowy statek powietrzny z Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie. Kamera drona m.in. monitorowała czy kierowcy nie wyprzedzają na przejściu dla pieszych lub bezpośrednio przed nim, nie omijają pojazdu, który jechał w tym samym kierunku i zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu, a także sprawdzała czy piesi nie wchodzą na jezdnię bezpośrednio przed nadjeżdżającym pojazdem lub nie przechodzą przez jezdnię poza wyznaczonym do tego miejscem. W momencie, gdy operator drona zaobserwował wykroczenie, natychmiast przekazywał informację do patrolu ruchu drogowego, który podejmował interwencję wobec sprawcy.

Podczas prowadzonych działań funkcjonariusze ujawnili łącznie 97 wykroczeń popełnionych przez kierujących wobec pieszych i rowerzystów. Najwięcej z nich dotyczyło wyprzedzania oraz przekroczenia dopuszczalnej prędkości w rejonie przejść dla pieszych. W efekcie funkcjonariusze nałożyli na ich sprawców 73 mandaty karne, pouczyli 18 kierujących oraz skierowali 6 wniosków do sądu o ukaranie.

Kontrolowani kierowcy i piesi byli bardzo zaskoczeni tą niecodzienną sytuacją. Podobne działania z wykorzystaniem policyjnego drona będą kontynuowane w naszym regionie.

  • policjanci trzymają w dłoniach panele sterujące z wyświetlaczami
  • policjant zatrzymuje samochód dostawczy do kontroli drogowej
  • dwaj policjanci kontrolują pojazd, obok radiowóz i funkcjonariusz sterujący dronem
  • policjanci prowadzą kontrolę pojazdu, na niebie dron sterowany przez funkcjonariusza

Film dzialania_NURD_-_nagranie_z_drona.mp4

Opis filmu: działania NURD - nagranie z drona

Pobierz plik dzialania_NURD_-_nagranie_z_drona.mp4 (format mp4 - rozmiar 6.46 MB)

Pliki do pobrania

  • 12.18 KB
    Deskrypcja do filmu
Powrót na górę strony