Aktualności

Wadowiccy policjanci monitorują miejsca, w których przebywają bezdomni

Policjanci, jak co roku w okresie zimowym kontrolują miejsca, w których mogą przebywać osoby potrzebujące pomocy i schronienia w związku z coraz niższymi temperaturami. Nie zapominają też o osobach starszych i samotnych.

Zima i ujemne temperatury to czas szczególnie niebezpieczny dla osób bezdomnych, dlatego policjanci z wadowickiej komendy oraz podległych komisariatów i posterunków policji, monitorują miejsca, gdzie mogą przebywać bezdomni i inne osoby potrzebujące schronienia. Osoby, które  nie mają się gdzie podziać, nie zważają na to, że dużo pustostanów, przeznaczonych jest do likwidacji i przebywanie w nich zagraża ich życiu i zdrowiu ze względu na stan techniczny. Poza tym, nocowanie w tego typu miejscach może okazać się śmiertelnie niebezpieczne, z uwagi na znaczne spadki temperatur, do których dochodzi szczególnie w nocy. Wielu z  nich stawia także prowizoryczne szałasy i zadaszenia na zewnątrz. Policjanci udzielają potrzebującym informacji, gdzie mogą zjeść ciepły posiłek na terenie powiatu wadowickiego oraz  w jakich placówkach mogą znaleźć schronienie i bezpiecznie przetrwać zimę.

W tym trudnym czasie funkcjonariusze sprawdzają również, czy osoby starsze radzą sobie w codziennych czynnościach. Zagrożenie dotyczy także osób nietrzeźwych przebywających na wolnym powietrzu, które należą do grupy największego ryzyka. Pamiętajmy, że mitem jest przekonanie, że na rozgrzewkę najlepszy jest alkohol. Następstwem wypicia alkoholu jest chwilowe podwyższenie ciepłoty ciała, jednak w konsekwencji taki organizm jest jeszcze bardziej narażony na wyziębienie. Poza tym, stan upojenia alkoholem powoduje ograniczoną zdolność koordynacji ruchów.

Nie bądźmy obojętni wobec tych, którzy zwłaszcza teraz mogą potrzebować naszej pomocy. Prosimy wszystkich o czujność i zainteresowanie się osobami, które ze względu na stan nietrzeźwości, stan zdrowia czy też wiek nie mogą o siebie zadbać, czy też nie mają schronienia. Nasze zainteresowanie powinny wzbudzić osoby śpiące na ławkach, w parkach czy przystankach autobusowych, zwłaszcza gdy robi się zimno i zapada zmierzch. Pamiętajmy, że od naszej reakcji może zależeć ludzkie. Wystarczy jeden telefon na numer alarmowy 112.

Wykaz placówek udzielających tymczasowego schronienia na terenie województwa małopolskiego: https://www.malopolska.uw.gov.pl/default.aspx?page=pomoc_dla_bezdomnych

 

Powrót na górę strony