Aktualności

:(Mam cyberPROBLEM:) Kolejne osoby z powiatu oświecimskiego, sprzedające przez Internet, straciły swoje oszczędności

Data publikacji 08.12.2021

W ostatnim okresie, kolejni mieszkańcy powiatu oświęcimskiego stracili swoje oszczędności z kont bankowych. Pokrzywdzeni, sprzedając na różnych portalach ogłoszeniowych, chcieli szybko otrzymać pieniądze za sprzedaż i kliknęli w linki prowadzące do fałszywych stron banków. Logując się na nich udostępnili oszustom swoje dane do bankowości elektronicznej. Następnie przestępcy w ciągu kilku minut mając loginy i hasła „wyczyścili” z oszczędności konta pokrzywdzonych.

41 – letnia mieszkanka gminy Osiek za pośrednictwem  popularnego portalu ogłoszeniowego chciała sprzedać kurtkę zimową. Za pośrednictwem komunikatora internetowego niezwykle szybko skontaktowała się z nią osoba zainteresowana zakupem. Osoba ta w sms-ie podała  sprzedającej  instrukcję informującą, że w celu potwierdzenia odbioru pieniędzy za odzież ma jedynie kliknąć w przesłany link. Kobieta chcąc szybko otrzymać pieniądze zgodziła się na takie warunki transakcji. Skorzystała z przesłanego linku, który prowadził do wyboru banku,  a następnie do logowania się na indywidulanym koncie  (była to jednak fałszywa strona jej banku). Na tej stronie kobieta zalogowała się wpisując swoje dane do bankowości elektronicznej (hasła, loginy). Kilka chwil później kobieta nie miała już na koncie 12 tysięcy złotych.

W ten sam sposób zostało okradzione konto 34  – letniej mieszkanki Kęt. Kobieta chciała jedynie  sprzedać ubranka dziecięce, z których wyrosło jej dziecko. Oszust mając jej dane do logowania przelał z jej konta 1400 złotych. 36 – letnia mieszkanka Bielan chciała natomiast sprzedać spodenki. Oszust przelał z jej konta  6400 złotych. 42 – letni mieszkaniec Chełmka chciał sprzedać wyposażenie konsoli PS3. Oszust przelał z jego konta  450 złotych. 44 – letnia mieszkanka Zatora chciała sprzedać kurtkę zimową. Oszust przelał z jej konta  3700 złotych.  20 – letni mieszkaniec Oświęcimia chciał sprzedać książkę kucharską. Oszust przelał z jego konta  3 tysiące złotych. 16 – letnia mieszkanka Rajska chciała sprzedać spodnie. Oszust przelał z jej konta  880 złotych. 25 – letnia mieszkanka Oświęcimia chciała sprzedać namalowany przez siebie obraz. Oszust przelał z jej konta tysiąc złotych.

Z przeprowadzonych przez policjantów czynności w ramach identycznych spraw zgłoszonych wcześniej wynika, że za oszustwami i kradzieżami pieniędzy z kont pokrzywdzonych stoją hakerzy, którzy wykorzystują serwery znajdujące się za naszą wschodnią granicą.

Policjanci  mając na celu przeciwdziałanie kolejnym tego typu oszustwom apelują do mieszkańców o wyjątkową ostrożność podczas dokonywania sprzedaży oraz zakupów za pośrednictwem sieci internetowej oraz popularnych komunikatorów internetowych.

Pamiętaj! Jeśli ktoś podczas transakcji internetowej sprzedaży przekonuje Cię, że by otrzymać płatność masz jedynie kliknąć w podesłany esemesem lub na komunikator link do bankowości elektronicznej,  to możesz mieć pewność, że korespondujesz z oszustem. Zamiast kliknąć w link i podać hasło i login -  POMYŚL i przerwij transakcję.  W innym przypadku już wkrótce stracisz pieniądze zgromadzone na Twoim koncie.

Powrót na górę strony