Aktualności

Podsumowanie działań małopolskiej drogówki „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”.

W czwartek 9 grudnia br. na terenie Małopolski prowadzone były działania „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. Celem tych działań było przede wszystkim zwrócenie uwagi na zagrożenia związane z wykroczeniami kierujących wobec pieszych oraz rowerzystów jak również niewłaściwe zachowanie pieszych i kierujących jednośladami na drogach. W ciągu jednodniowych działań, ujawniono w sumie 1072 wykroczenia.

Ponad 640 z nich dotyczyło nieprawidłowych zachowań kierujących pojazdami wobec pieszych, zwłaszcza w rejonach przejść dla pieszych. Ponadto ujawniono 48 wykroczeń kierujących pojazdami mechanicznymi wobec rowerzystów.

Podczas działań policjanci reagowali również na naruszenia prawa popełniane przez pieszych, których w sumie ujawniono 383. Najczęstsze wykroczenia pieszych to przekraczanie jezdni w miejscu niedozwolonym, przekraczanie jezdni przy nadawanym czerwonym świetle oraz niestosowanie się do obowiązku używania elementów odblaskowych.

Prowadzone działania nie zastąpią rozsądku uczestników ruchu drogowego dlatego po raz kolejny apelujemy o rozwagę, wzajemną życzliwość i przestrzeganie przepisów przez wszystkich użytkowników dróg.  Zmienna jesienno - zimowa pogoda dodatkowo wpływa na warunki podróżowania oraz widoczność i bezpieczeństwo pieszych.

Należy pamiętać, że każdy pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu. Wówczas kierujący pojazdem, dysponuje możliwością dostrzeżenia tak wyposażonego w elementy odblaskowe pieszego z odległości nawet 150 metrów, co pozwala mu na podjęcie prawidłowej reakcji – często ratującej życie i zdrowie.  

Apelujemy do kierowców zbliżających się do przejścia dla pieszych o zachowanie szczególnej ostrożności i obserwowaniu rejonu przejścia by ustąpić pieszemu wchodzącemu na to przejście (w przypadku gdy nie tam sygnalizacji świetlnej pieszy ma pierwszeństwo – przy czym nie może on wejść bezpośrednio przed jadący pojazd).

Zadbajmy o swoje bezpieczeństwo  i innych.

Powrót na górę strony