Aktualności

Policjanci kontrolują przestrzeganie obostrzeń sanitarnych

Na wysokim poziomie utrzymuje się liczba osób zakażonych wirusem, dlatego policjanci kontrolują środki komunikacji publicznej, galerie i inne obiekty, w których obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa przy pomocy maseczki.

Obowiązujące przepisy obligują osoby przebywające w galeriach handlowych, sklepach i innych obiektach użyteczności publicznej,  a także podróżujące komunikacją miejską, do zasłaniania ust i nosa przy pomocy maseczki. Z uwagi na to, że liczba zakażonych COVID-19 cały czas utrzymuje się na wysokim poziomie, a także reagując na wpływające zgłoszenia m.in. od osób robiących zakupy o tym, że nie wszyscy stosują do tego obowiązku, funkcjonariusze podejmują bardziej zdecydowane działania.

Każdego dnia policjanci prowadząc kontrole, zwracają szczególną uwagę na tych, którzy próbują omijać przepisy covidowe i nie stosują się do obowiązku zakrywania ust i nosa. W galeriach i sklepach oraz obiektach, w których obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa przy pomocy maseczki, kontrole prowadzone są również z inspekcją sanitarną. Lekceważącym obowiązujące przepisy grozi mandat karny w wysokości od 20 do 500 zł, natomiast jeśli sprawa zostanie skierowana do sądu, organ ten może orzec grzywnę nawet do 5000 zł.

Jednocześnie przypominamy, że nastąpiła zmiana limitów osób przebywających w różnego rodzaju obiektach i uczestniczących w wydarzeniach. Dotychczasowy limit 75 procent obłożenia zmienił się na 50 procent - zmiana dotyczy gastronomi, hoteli, kin, teatrów, opery, filharmonii, ośrodków kultury, muzeów, koncertów, widowisk cyrkowych, kościołów oraz obiektów sportowych, takich jak baseny czy aquaparki.  Zmieniły się limity osób w obiektach takich jak siłownie, centra fitness, czy muzea, gdzie może przebywać jedna osoba na 15 m2. Te same przepisy dotyczą sklepów.

Kontrole w komunikacji miejskiej, galeriach i sklepach, w tym z przedstawicielami sanepidu prowadzone są codziennie. Dlatego przypominamy o obowiązku stosowania się do obostrzeń sanitarnych i zakrywania nosa i ust za pomocą maseczki w miejscach, gdzie jest to wymagane.

Powrót na górę strony