Aktualności

Trudne warunki na drogach powiatu nowotarskiego. Policjanci apelują o ostrożność

Na Podhalu zima w pełni a tym samym pogorszyły się warunki na drogach. Ostatniej doby, na terenie powiatu nowotarskiego doszło do szesnastu kolizji drogowych. Policja apeluje o ostrożną i bezpieczną jazdę.

Padający od rana śnieg nie ułatwia życia kierowcom i pieszym. Opady powodują zdecydowanie gorszą widoczność, a śliska nawierzchnia i zalegający śnieg powodują, że koła w każdej chwili mogą stracić przyczepność. Od wczoraj, na drogach powiatu nowotarskiego doszło do szesnastu zdarzeń drogowych, których najczęstszą przyczyną było niezachowanie odpowiedniej odległości między pojazdami, niedostosowanie prędkości do warunków drogowych i nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu. Pomimo tych trudnych zimowych warunków trzech kierowców wsiadło za kierownicę po spożyciu alkoholu, z czego dwóch  spowodowało kolizje drogowe. Opady śniegu spowodowały także utrudnienia na drogach. Miejscami tworzyły się zatory drogowe. Śliska nawierzchnia i zalegający śnieg powodowały, że koła traciły przyczepność. Największy problem pojawił się na przełęczy Snozka, gdzie kierowcy samochodów ciężarowych i osobowych mieli problem z podjazdem pod wzniesienia blokując drogę.

Apelujemy do kierowców, aby odpowiednio przygotować swoje pojazdy do podróży w zimowych warunkach, aby zwrócić uwagę na stan ogumienia i wyposażyć samochód w odpowiednie opony. Warto zaopatrzyć pojazd w linę holowniczą, łopatkę do odśnieżania, kamizelkę odblaskową, apteczkę i łańcuchy na koła. Przede wszystkim apelujemy do kierowców samochodów ciężarowych, autokarów i pojazdów dostawczych, aby na odpowiednio oznaczonych odcinkach dróg bezwzględnie stosowali łańcuchy śniegowe. Jeżeli warunki na to pozwalają, należy używać łańcuchów przeciwpoślizgowych także poza odcinkami ze znakiem C-18. Tak więc, gdy na drodze zalega duża warstwa śniegu lub jest ona wyjątkowo śliska, wtedy możemy założyć łańcuchy, by móc bezpiecznie przejechać przez wymagający odcinek. W przypadkach niestosowania się do przepisów i znaków drogowych, poruszania się niesprawnym lub nieodpowiednio wyposażonym pojazdem kierujący muszą liczyć się z konsekwencjami karnymi a samochody bez łańcuchów przeciwślizgowych mogą być nie dopuszczane do jazdy odcinkiem, gdzie obowiązuje znak C-18 dla danej kategorii pojazdów.

Opady śniegu mogą utrzymywać się jeszcze przez kilka kolejnych dni, a warunki na drogach już są trudne. Pamiętajmy o zachowaniu ostrożności, odpowiednim dystansie od poprzedzającego pojazdu i dostosowaniu prędkości do tych trudnych warunków drogowych.

Szczególny apel kierujemy również do pieszych, aby nie stwarzać sytuacji niebezpiecznych i nie wchodzić bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd, który przy śliskiej nawierzchni nie jest w stanie nagle się zatrzymać.

Powrót na górę strony