Aktualności

Uroczyste ślubowanie nowo przyjętych policjantów. Wręczenie medali funkcjonariuszom

Data publikacji 12.01.2022

12 stycznia br., w Muzeum Lotnictwa w Krakowie odbyło się uroczyste ślubowanie nowych policjantów oraz wyróżnienie funkcjonariuszy z garnizonu małopolskiego.

To rezultat ostatniego – szóstego przyjęcia w 2021 roku, które miało miejsce 30 grudnia 2021 r. Do garnizonu małopolskiego przyjęto 70 nowych policjantów, w tym 14 kobiet. Podczas pięciu poprzednich przyjęć w 2021 roku, do służby wstąpiło 349 policjantów. Dzisiaj 68 nowo przyjętych policjantów w czasie uroczystej zbiórki złożyło ślubowanie (dwóch funkcjonariuszy złoży ślubowanie w innym terminie).

Podczas uroczystości, wśród zaproszonych gości był Wojewoda Małopolski Łukasz Kmita, doradca wojewody Krzysztof Durek i kapelan małopolskiej Policji ks. Łukasz Michalczewski. Zbiórka rozpoczęła się od wprowadzenia pocztu sztandarowego KWP w Krakowie i zdania meldunku  I Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Krakowie insp. Robertowi Strzeleckiemu przez dowódcę uroczystości podinsp. Rafała Kanię.  Po przyjęciu meldunku rozpoczęła się część oficjalna uroczystości.

Wojewoda małopolski Łukasz Kmita w imieniu Prezydenta Polski Andrzeja Dudy, wręczył odznaczenia  dla 3 policjantów z garnizonu małopolskiego. Prezydent Rzeczypospolitej wyróżnił srebrnymi medalami za Długoletnią Służbę policjantów z Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie z Laboratorium Kryminalistycznego, Wydziału Kryminalnego i Wydziału Doboru i Szkolenia.

Następnie miało miejsce ślubowanie nowych funkcjonariuszy. I Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Krakowie insp. Robert Strzelecki odczytał słowa roty ślubowania, które powtarzali za nim adepci sztuki policyjnej. Następnie, każdemu z nich razem z  wojewodą wręczył legitymacje służbowe i pogratulował wyboru zawodu.

Teraz przed nowo przyjętymi policjantami przeszkolenie, po którym rozpoczną służbę w jednostkach małopolskiego garnizonu Policji.

10 osób będzie służyć w Komendzie Wojewódzkiej Policji. Komenda Miejska Policji w Krakowie zyska 49 nowych funkcjonariuszy. 1 policjant  trafi do Komendy Miejskiej Policji w Tarnowie.  Zasilone zostaną także szeregi komend powiatowych. Komenda Powiatowa Policji w Chrzanowie, Komenda Powiatowa w Oświęcimiu, Komenda Powiatowa w Wadowicach zyskają po 2 policjantów. Do Komendy Powiatowej Policji w Krakowie, do Komendy Powiatowej Policji w Bochni, Komendy Powiatowej Policji w Brzesku i do Komendy Powiatowej Policji w Nowym Targu zostanie przydzielony 1 policjant.

Po części ceremonialnej głos zabrał insp. Robert Strzelecki, zaczął od słów skierowanych do odznaczonych medalami - Gratuluję wszystkim odznaczonym funkcjonariuszom. Dziękuję Wam za sumienną i pełną zaangażowania pracę. Następnie zwrócił się do ślubujących - Czeka was ciężka służba ale dająca ogromną satysfakcję w przyszłości. Przed Wami nauka szkoły policyjnej, poświęćcie ten czas na samokształcenie, na jak najlepsze przygotowanie do przyszłej służby, bierzcie przykład ze starszych kolegów, korzystajcie z ich doświadczenia – powiedział Komendant Strzelecki. Życzę Wam powodzenia i sukcesów w służbie. Abyście trafili do takich jednostek policji, które umożliwią Wam realizację Waszych planów zawodowych – powiedział insp. Strzelecki. Na zakończenie Komendant podziękował za przybycie wszystkim zaproszonym gościom. Przedstawicielom władz samorządowych, komendantom oraz członkom Związków Zawodowych. 

Następnie głos zabrał Wojewoda Małopolski Łukasz Kmita. To ślubowanie dzisiaj brzmi w sposób szczególnie mocny, przed chwilą wybrzmiały słowa roty – służyć wiernie narodowi i strzec bezpieczeństwa państwa i jego obywateli nawet z narażeniem życia. – rozpoczął wojewoda. Dzisiaj jesteśmy w szczególnej sytuacji politycznej, ale także szczególnej sytuacji jeśli chodzi o kwestie bezpieczeństwa zdrowotnego, to właśnie funkcjonariusze policji razem z medykami bardzo często są na pierwszej linii frontu i udzielają wsparcia aby osoby, które są na izolacji przestrzegały prawa. Dzisiaj młodzi funkcjonariusze muszą mieć głowy otwarte, muszą mieć także otwarte serca, aby z jednej strony słuchać przełożonych i wypełniać ich polecenia, ale także być empatyczni wobec społeczeństwa i zapewniać im poczucie bezpieczeństwa – powiedział Łukasz Kmita.  Jesteśmy u progu podsumowań 2021 roku, na ręce Pana Komendanta Strzeleckiego chcę złożyć wszystkim funkcjonariuszom bardzo serdeczne podziękowania, za to że rok 2021 był bezpieczny w Małopolsce, za sprawność działania policji (…) Dziękuję  za dobry rok 2021, jako wojewoda jestem dumny z małopolskiej policji, jestem dumny z tego że słowa roty ślubowania w 100 procentach wypełniliście.- zakończył przemówienie wojewoda.

Na koniec, głos zabrał kapelan małopolskiej Policji ks. Łukasz Michalczewski.  To dla mnie zaszczyt, że mogę tutaj dzisiaj być z tak wspaniałymi ludźmi, którzy służą naszej Ojczyźnie. Wasza praca to troska o życie drugiego człowieka. Nie jest to łatwa służba, to trudna i ciężka praca, wymagająca wielu wyrzeczeń. Wszystkim Wam gratuluję i życzę dużo siły w służbie dla naszej Ojczyzny. – powiedział kapelan.

Małopolska Policja cały czas rekrutuje i zaprasza w swoje szeregi: strona rekrutacji.  Zachęcamy do składania podań.

 • dowódca uroczystości składa meldunek I zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Krakowie
 • wprowadzenie sztandaru
 • sztandar
 • policjanci podczas ślubowania, na pierwszym planie policjanci salutują
 • I zastępca komendanta wojewódzkiego Policji w Krakowie gratuluje policjantce
 • wojewoda odznacza policjantkę
 • I zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Krakowie gratuluje wyróżnionemu policjantowi
 • wojewoda gratuluje wyróżnionemu policjantowi
 • komendant gratuluje policjantowi
 • policjanci podczas ślubowania w Muzeum Lotnictwa
 • policjanci podczas ślubowania, w tle sztandar KWP w Krakowie
 • policjanci ślubują
 • nowo przyjęci policjanci podczas ślubowania
 • policjanci w maseczkach ślubują
 • kierownictwo małopolskiej Policji
 • komendant gratuluje ślubującemu policjantowi
 • wojewoda i komendant wręczają wyróżnienia
 • nowo przyjęci policjanci a w oddali I zastępca komendanta wojewódzkiego policji w Krakowie
 • komendant podczas przemowy
 • wojewoda podczas przemowy
 • kapelan małopolskiej Policji podczas przemówienia
 • zdjęcie grupowe, na przodzie wojewoda i I Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Krakowie
Powrót na górę strony