Aktualności

Policjanci apelują o odśnieżanie pojazdów, zwłaszcza ciężarówek

Data publikacji 19.01.2022

Policjanci apelują o odśnieżanie pojazdów, zwłaszcza ciężarówek. Do niebezpiecznego zdarzenia doszło 17 stycznia na trasie Kęty - Andrychów. Z naczepy samochodu ciężarowego spadła tafla lodu i uderzyła w przednią szybę fiata seicento.

17 stycznia,  przed południem 48 – letni mieszkaniec Andrychowa powiadomił dyspozytora numeru 112, że tuż przed godziną 8 jechał ulicą Krakowską w Bulowicach (droga krajowa nr 52) za samochodem ciężarowym marki DAF. W pewnej chwili z dachu naczepy zsunęła się tafla lodu i uderzyła w szybę kierowanego przez niego fiata powodując jej pęknięcie na długości kilkunastu centymetrów. Najbliżej miejsca zdarzenia był patrol z andrychowskiego komisariatu Policji. Mundurowi zatrzymali tira i ustalili, że za kierownicą  siedział 23 – letni obywatel Ukrainy. Materiały sprawy zostały przekazane policjantom Zespołu ds. Wykroczeń Komisariatu Policji w Kętach, którzy zajmą się ustaleniem okoliczności w jakich doszło do tego zdarzenia.

Ostrzegamy ! Na kierowcy spoczywa obowiązek odpowiedniego przygotowania samochodu do jazdy. Zgodnie z artykułem 66 Ustawy prawo o ruchu drogowym pojazd, który uczestniczy w ruchu drogowym musi być tak wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego nie zagrażało bezpieczeństwu osób jadących nim lub innych uczestników ruchu.
Odśnieżone, oczyszczone z lodu i śniegu muszą być przede wszystkim szyby, dach, lusterka, reflektory, tablice rejestracyjne oraz kierunkowskazy. Apelujemy również do właścicieli i zarządzających firmami transportowymi, aby przypominali kierowcom samochodów dostawczych i ciężarowych o właściwym przygotowaniu samochodu przed wyjazdem w trasę.

Za niedopełnienie tego obowiązku kierujący może zostać ukarany mandatem karnym lub do sądu może zostać skierowany wniosek o ukaranie. Jeżeli jednak w wyniku zaniedbania spadający lód będzie przyczyną wypadku drogowego kierującemu grozi również odpowiedzialność karna. Za spowodowanie wypadku kodeks karny przewiduje karę pozbawienia wolności do lat 3, a w przypadku wypadku śmiertelnego grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.

Powrót na górę strony