Aktualności

Podsumowanie małopolskich działań „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”

Data publikacji 26.01.2022

W piątek 21 stycznia br. na terenie Małopolski prowadzone były działania „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. Ich celem było przede wszystkim zwrócenie uwagi na zagrożenia związane z wykroczeniami kierujących wobec pieszych oraz rowerzystów jak również niewłaściwe zachowanie pieszych i kierujących jednośladami na drogach. W czasie tych jednodniowych działań policjanci ruchu drogowego ujawnili 729 wykroczeń.

Większość ze stwierdzonych naruszeń -  480 -  dotyczyło nieprawidłowych zachowań kierujących pojazdami wobec pieszych –  wykroczenia ujawniono głownie w rejonach przejść dla pieszych. 
Podczas działań policjanci reagowali na naruszenia prawa popełniane także przez pieszych, których w sumie ujawniono 249. Najczęstsze wykroczenia pieszych to przekraczanie jezdni w miejscu niedozwolonym, przekraczanie jezdni przy nadawanym czerwonym świetle oraz niestosowanie się do obowiązku używania elementów odblaskowych.  
Prowadzone działania nie zastąpią rozsądku uczestników ruchu drogowego dlatego po raz kolejny apelujemy o rozwagę, wyobraźnię, wzajemną życzliwość i przestrzeganie przepisów przez wszystkich użytkowników dróg. Zima to szczególnie niebezpieczna pora roku. Na drogach jest ślisko, poranki są ciemne a  po południu zmierzch szybko nadciąga przez co  widoczność na drodze, zwłaszcza pieszego, jest bardzo ograniczona. Dlatego aby zwiększyć swoje bezpieczeństwo, należy pamiętać o obowiązku posiadania przez osobę pieszą poruszającą się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym elementu odblaskowego, w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu drogowego. Bezpieczeństwo na drodze w dużej mierze zależy od zachowania poszczególnych użytkowników dróg. Pieszemu zabrania się wchodzenia na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, przy przekraczaniu jezdni korzystania z telefonu komórkowego lub innego urządzenia elektronicznego w sposób ograniczający możliwość obserwacji sytuacji na drodze, przekraczania jezdni w miejscu niedozwolonym. Bardzo ważne jest, aby kierujący zbliżając się do przejścia dla pieszych zachował szczególną ostrożność, zmniejszył prędkość oraz ustąpił pierwszeństwa pieszemu zarówno wchodzącemu, jak i znajdującemu się na przejściu dla pieszych. 
Od 1 do 24 stycznia 2022 roku na małopolskich drogach doszło do 76 wypadków, w których zginęło 6 osób – byli to piesi, a 87 osób zostało rannych. Analizując te dane z analogicznym okresem roku ubiegłego liczba wypadków uległa zmniejszeniu o 25, tj. spadek o 25 %, liczba ofiar śmiertelnych uległa zmniejszeniu o 2, tj. z 8 do 6. Liczba osób rannych jest mniejsza o 35,   tj. spadek o 28 %.

Powrót na górę strony