Aktualności

Uwaga! Oszuści wysyłają sprzedawcom linki do fałszywych stron internetowych płatności

Data publikacji 31.01.2022

Wadowiccy policjanci ostrzegają osoby sprzedające na portalach internetowych olx.pl, Vinted.pl, itp. Uwaga na oszustów wysyłających poprzez aplikację WhatsApp linki do fałszywy stron w celu otrzymania płatności.

 Mechanizm działania oszustów internetowych jest podobny. Sprawca oszustwa podający się za potencjalnego kupującego za pomocą komunikatora WhatsApp nawiązuje kontakt z osobą sprzedającą. Kupiec zapewnia sprzedawcę, że już dokonał zapłaty i wysyła mu link do strony „pozwalającej  na finalizację transakcji” i otrzymanie płatności. Tymczasem to spreparowana witryna (np. OLX-a, VINTED),  gdzie następnie  „w celu otrzymania pieniędzy za wystawiony przedmiot z ogłoszenia” w panelu (fałszywym – udającym np. operatora transakcyjnego Payu)  sprzedawca ma podać m.in. dane karty lub login i hasło dostępowe do bankowości internetowej swojego rachunku.
Pod żadnym pozorem nie wolno tego robić. Pamiętajmy, że to tylko sposób działania sprawcy, by wyłudzić od nas dane dostępowe do naszego rachunku i spowodowania szkody majątkowej. Zdobyte w ten sposób przez sprawców oszustw dane, mogą z kolei posłużyć do popełnienia przestępstwa na naszą szkodę np. wypłaty pieniędzy z konta lub zaciągnięcia w naszym imieniu pożyczki na rachunku.  Pamiętajmy, by otrzymać płatność  wystarczy kupującemu podać tylko numer rachunku.

W ostatnim czasie na terenie powiatu wadowickiego doszło do kilku tego typu przestępstw.  Na przykład pod koniec stycznia br., 29-letnia mieszkanka Wadowic, poinformowała wadowicką komendę o oszustwie dokonanym na jej szkodę, podczas sprzedaży aparatu tlenowego za pośrednictwem portalu olx. Sprawca podający się za potencjalnego kupującego, poprzez komunikator WhatsApp, przekazał informację, iż kobieta musi kliknąć w załączony link celem odebrania środków pieniężnych. Po aktywowaniu przesłanego linku, wadowiczanka została przekierowana na stronę swojego banku.  Następnie postępując zgodnie z procedurą wpisała login i hasło. Po chwili okazało się, że strona banku, na którą się zalogowała, wygasła. Po kolejnym zalogowaniu się na swoją stronę bankową, zorientowała się, że  sprawca wygenerował z jej konta kod BLIK do wypłaty w bankomacie 700 zł, który zatwierdził – autoryzował  na  jej elektronicznym rachunku dzięki otrzymanym od niej hasłom/pinom.

Jeśli już niefortunnie staniemy się ofiarą przestępstwa, należy niezwłocznie skontaktować się telefonicznie z swoim bankiem w celu zablokowania dostępu do naszego rachunku lub karty bankomatowej. Następnym krokiem będzie zgłoszenie tego faktu w najbliższej jednostce Policji.

Zdjęcie - źródło: https://www.sirt.pl/falszywe-strony-payu/

Powrót na górę strony