Aktualności

Brawa dla seniorki z Kęt. Nie dała się oszustom i natychmiast skontaktowała się ze swoją córką upewniając się, że jest bezpieczna.

Data publikacji 03.02.2022

Policjanci ponownie ostrzegają przed oszustami, którzy posługując się różnego rodzaju metodami, usiłują wyłudzić pieniądze od seniorów. Wczoraj metodą „na wypadek” oszustka podająca się za córkę próbowała wyłudzić pieniądze od 88 – latki z Kęt. Do przestępstwa nie doszło gdyż seniorka zorientowała się, że taki telefon to oszustwo.

W środę (02.02.2022) tuż przed godziną 13, policjanci z Komisariatu Policji w Kętach zostali powiadomieni przez operatora numeru alarmowego 112 o zgłoszeniu mieszkanki Kęt dotyczącym próby dokonania oszustwa na jej 88 – letniej matce.

Pod wskazany adres natychmiast pojechali policjanci z pionu kryminalnego, którzy ustalili, że około południa seniorka odebrała telefon od zapłakanej kobiety podającej się za jej córkę. Starsza pani początkowo przeraziła się faktem, że jej córka spowodowała wypadek drogowy i potrzebuje „pieniędzy za zwolnienie z aresztu”, lecz po chwili przypomniała sobie ostrzeżenia podawane w mediach. Rozłączyła się wiec i natychmiast zadzwoniła do swojej córki. Tak jak przypuszczała córka nie spowodowała żadnego wypadku drogowego. O usiłowaniu oszustwa kobiety postanowiły powiadomić Policję.

Zachowanie 88 – letniej mieszkanki Kęt może stanowić świetny przykład dla innych seniorów, że w takich przypadkach trzeba zachować zdrowy rozsądek. Nie wolno ulegać presji jaką próbują wywrzeć oszuści na osobie która dowiaduje się, że ktoś z rodziny ma poważne kłopoty.  W każdym takim przypadku należy skontaktować się z członkami rodziny. W przypadku potwierdzenia próby oszustwa należy zadzwonić pod numer alarmowy 112.

Należy pamiętać, że bez względu na okoliczności nigdy nie wolno przekazywać pieniędzy obcym osobom, a jeśli podczas rozmowy padnie takie żądanie to można  mieć pewność, że dzwoni oszust. A przede wszystkim należy pamiętać, że Policja nie przyjmuje pieniędzy na tzw. kaucję (poręcznie majątkowe wpłacane jest tylko na konto sądu).

Apelujemy do wszystkich mieszkańców o przekazanie tego ostrzeżenia seniorom ze swoich rodzin oraz seniorom mieszkającym w sąsiedztwie. Pamiętajmy, że im więcej seniorów świadomych tym mniej znajdzie się w gronie poszkodowanych.

Powrót na górę strony