Aktualności

Fikcyjne firmy i milionowe wyłudzenia zasiłków chorobowych z ZUS. Kolejne 12 osób z zarzutami

Data publikacji 04.02.2022

Policjanci z Wydziału do walki z Korupcją Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie prowadząc śledztwo pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Krakowie, wraz z funkcjonariuszami z innych jednostek woj. małopolskiego zatrzymali 12 osób podejrzanych o wyłudzenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w latach 2013-2019 łącznie kwoty ponad 2 milionów złotych w postaci nienależnych świadczeń, w szczególności zasiłków chorobowych. To już kolejna realizacja w sprawie, o której pisaliśmy w grudniu ubiegłego roku.

1 i 2 lutego  funkcjonariusze Wydziału do walki z Korupcją Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie realizując postanowienia Prokuratury Okręgowej w Krakowie na terenie powiatów krakowskiego, wielickiego, myślenickiego i tarnowskiego, przeszukali i zabezpieczyli w miejscach zamieszkania wytypowanych sprawców oraz w miejscach prowadzenia przez nich rzekomych  firm dokumenty,  nośniki pamięci i inne dowody w sprawie.
Według ustaleń śledczych sprawcy, wśród których są osoby w wieku od 29 do 51 lat,  które zakładały (głównie na terenie województwa małopolskiego) fikcyjne jednoosobowe działalności gospodarcze, deklarowały wysokie dochody, od których odprowadzały do ZUS-u znaczne  stawki na ubezpieczenie zdrowotne oraz społeczne, by po kilku miesiącach przedkładać długotrwałe zwolnienia lekarskie, co skutkowało wypłatą z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wysokich zasiłków. W niektórych przypadkach taki proceder z krótkimi przerwami trwał nawet kilka lat. W ten sposób w wyniku przestępczej działalności zatrzymani pobrali od ZUS-u w  latach 2013-2019  nienależne świadczenia w łącznej kwocie ponad 2 milionów zł.

Wszyscy zatrzymani usłyszeli zarzuty oszustwa na szkodę  Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (w tym 7 odpowie za wyłudzenie mienia o znacznej wartości) poprzez wprowadzenie w błąd co do faktu prowadzenia działalności gospodarczej i wysokości osiąganych z tego tytułu dochodów oraz korzystanie z fikcyjnych zwolnień lekarskich.   Za oszustwo grozi do 8 lat pozbawienia wolności lecz przy mieniu znacznej wartości kara może wynieść nawet do 10 lat  więzienia.  Wobec wszystkich podejrzanych prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci poręczeń majątkowych, oddania pod dozór Policji oraz zakazu kontaktowania się ze współpodejrzanymi.

Pierwsze zatrzymania w tej sprawie miały miejsce w listopadzie 2021 r. Wówczas śledczy przedstawili zarzuty 11 osobom: https://malopolska.policja.gov.pl/krk/aktualnosci/17501,Wyludzali-wysokie-swiadczenia-z-ZUS-u.html

Powrót na górę strony