Aktualności

Wyłudził w Płocku 77 tys. zł. Został zatrzymany przez krakowskich policjantów

Data publikacji 15.02.2022

W zeszłym tygodniu krakowscy policjanci na terenie powiatu wołomińskiego zatrzymali mężczyznę, który w kwietniu 2021 roku w Płocku oszukał seniorkę na 77 tysięcy złotych wmawiając kobiecie, że bliska jej osoba potrzebuje pomocy finansowej, gdyż chwilę wcześniej spowodowała wypadek. Policjanci wpadli na trop 24-latka w innej sprawie, dotyczącej wyłudzenia na szkodę mieszkanki Krakowa.

9 sierpnia 2021 roku  do 83-letniej mieszkanki Krakowa zadzwonił mężczyzna przedstawił się za prokurator i wmówił kobiecie, że zgromadzone przez nią oszczędności są zagrożone i ktoś będzie próbował ją okraść. Polecił, aby wypłaciła z banku i spakowała zgromadzoną gotówkę do reklamówki, którą zostawiła przy śmietniku. O tym, że została oszukana, kobieta  zorientowała się po kilku godzinach, kiedy na próżno oczekiwała obiecanego kontaktu w sprawie zwrotu pieniędzy. Policjanci z Wydziału do walki z Przestępczością Przeciwko Mieniu Komendy Miejskiej Policji w Krakowie w toku dochodzenia ustalili,  że pieniądze od seniorki wyłudził 52-latek z  województwa mazowieckiego, którego zlokalizowali i zatrzymali 30 sierpnia 2021 roku w Krakowie.  Wówczas pisaliśmy o tej sprawie w komunikacie prasowym ( https://krakow.policja.gov.pl/kr1/aktualnosci/14662,Krakowscy-policjanci-zatrzymali-oszustow-ktorzy-wyludzili-od-seniorki-80-000-zl-.html).

Sprawa miała jednak rozwojowy charakter.  Kryminalni ustalili bowiem, że aresztowany  52-latek jeszcze w kwietniu 2021 roku, działając w porozumieniu z 24-latkiem oszukał mieszkankę Płocka. Wówczas kobieta  uwierzyła dzwoniącym do niej oszustom, że bliska jej osoba spowodowała wypadek drogowy i w celu uniknięcia aresztowania i odpowiedzialności karnej potrzebne są pieniądze na zapłatę odszkodowania. Zmanipulowana 79-latka  przekazała oszustom 77 tysięcy złotych.

52-latek przebywał w areszcie śledczym, więc  policjanci zajęli się poszukiwaniem 24-latka. W toku dochodzenia ustalili, że zamieszkiwać może na terenie jednej z miejscowości w powiecie wołomińskim. 9 lutego br. krakowscy kryminalni w godzinach porannych zapukali do drzwi jednego z tamtejszych mieszkań, gdzie zastali poszukiwanego mężczyznę. 24-latek został zatrzymany i  przewieziony do krakowskiej komendy, gdzie został przesłuchany i usłyszał zarzut oszustwa,  za które grozi mu kara do 8 lat pozbawienia wolności. Tymczasem wobec 24-latka zastosowany został policyjny dozór oraz poręcznie majątkowe. 
Aresztowanemu 52-latkowi także przedstawiono zarzut o oszustwo dokonane w Płocku.   

 

Powrót na górę strony