Aktualności

Dzień Bezpiecznego Internetu z policjantami powiatu nowotarskiego

Data publikacji 15.02.2022

Dzień Bezpiecznego Internetu to święto obchodzone w całej Europie w pierwszej połowie lutego. Wydarzenie to organizowane jest z inicjatywy Komisji Europejskiej. Z tej okazji nowotarscy profilaktycy spotkali się z uczniami Szkoły Podstawowej nr 5 w Nowym Targu, policjanci z Komisariatu Policji w Szczawnicy z uczniami Szkoły Podstawowej nr 2 w Szczawnicy, funkcjonariusze z Rabki-Zdroju z uczniami Szkoły Podstawowej nr 3 w Rabce-Zdroju oraz Szkoły Podstawowej w Chabówce, a policjanci z Czarnego Dunajca z uczniami Szkoły Podstawowej w Podczerwonem.

Funkcjonariusze podczas spotkań zwrócili uwagę na korzyści, jak i zagrożenia związane z nieostrożnym i nieświadomym użytkowaniem Internetu. Wyjaśnili zjawisko cyberprzemocy, jego formy i przejawy. Szczególną uwagę zwrócili na szacunek wobec innych użytkowników sieci oraz na rozwagę w kontaktach z „wirtualnymi przyjaciółmi”. Uświadomili, jak ważną rolą  jest chronienie swoich haseł oraz danych osobowych przed osobami trzecimi oraz ostrzegali przed lekkomyślnym zamieszczaniem w Internecie swoich zdjęć i umawianiem się z osobami obcymi. Wszystkie spotkania odbyły się z zachowaniem reżimu sanitarnego. 

Ponadto w ramach Dnia Bezpiecznego Internetu zorganizowano konkurs plastyczny pn. „Bądź bezpieczny w sieci”. Każdy uczestnik konkursu otrzymał upominki ufundowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego w ramach projektu współrealizowanego przez małopolską Policję „Zagrożenia w sieci – profilaktyka, reagowanie”. Za najlepsze prace laureaci otrzymali nagrody rzeczowe. Wybór nie był łatwy, ponieważ wszystkie prace zostały wykonane na bardzo wysokim poziomie, a uczniowie wykazali się dużą kreatywnością. 

Policjanci z nowotarskiej komendy i podległych komisariatów od kilku lat prowadzą działania  profilaktyczne w ramach programu „Zagrożenia w Sieci- profilaktyka reagowanie”. Pomimo, że program ten skierowany jest głównie do uczniów klas IV-VI szkół podstawowych, funkcjonariusze prowadzą spotkania również w młodszych i starszych klasach oraz w szkołach średnich.

Oprócz spotkań z uczniami policjanci prowadzą spotkania z nauczycielami i pedagogami, w trakcie których informują o formach i przejawach przemocy w sieci, przedstawiają jak powinna wyglądać szkolna procedura postępowania w przypadku ujawnienia cyberprzemocy, a także procedura reagowania wobec ofiary przemocy.

Policjanci rozmawiają również z rodzicami o zagrożeniach, jakie mogą spotkać ich pociechy w wirtualnym świecie. Udzielają wskazówek jak postępować, aby czas spędzony przed komputerem, był czasem przyjemnym i pożytecznym dla dzieci. Informują o konsekwencjach nadmiernego korzystania z komputera,  uczulają  rodziców aby  kontrolowali czas spędzony w sieci, rodzaje gier i stron Internetowych, z których korzystają najmłodsi.

  • nagrody rzeczowe
  • prace plastyczne
  • prace plastyczne
  • policjanci rozmawiają z dziećmi
  • tablica z pracami uczniów
  • plakaty leżą na podłodze
  • zdjęcie grupowe z uczniami
Powrót na górę strony