Aktualności

III edycja ćwiczeń „Skuteczni razem – SPKP Z PSP przeciwko zagrożeniom terrorystycznym”

Data publikacji 18.02.2022

W dniach 12- 17 stycznia br. odbyła się trzecia i zarazem ostatnia edycja szkolenia z zakresu prowadzenia operacji kontrterrorystycznej w sytuacji ataku terrorystycznego z użyciem materiałów CBRN-E w ramach projektu „Skuteczni razem - SPKP z PSP przeciwko zagrożeniom terrorystycznym”.

Projekt „Skuteczni razem — SPKP z PSP przeciwko zagrożeniom terrorystycznym" był realizowany dzięki współpracy Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Krakowie z Jednostką Ratowniczo-Gaśniczą nr 6 Komendy Miejskiej Państwowej Staży Pożarnej w Krakowie (specjalizującej się w ratownictwie chemiczno-ekologicznym).   Jednym z podstawowych założeń cyklu szkoleń było wykorzystanie pojazdu z platformą szturmową (o której pisaliśmy tutaj: https://malopolska.policja.gov.pl).
Szkolenia, jak i zakup pojazdu zrealizowano w ramach projektu „Bezgraniczne Bezpieczeństwo”, finansowanego z  Funduszu Bezpieczeństwa Wewnętrznego Unii Europejskiej.  Wartkości projektu opiewała na 3 mln złotych (numer projektu PL/2020/PR/0083). Celem projektu było zwiększenie zdolności służb do skutecznego i efektywnego reagowania na ataki terrorystyczne i zagrożenia CBRN-E ( Chemical, Biological, Radiological, Nuclear, and Explosives ) w celu ochrony obiektów infrastruktury krytycznej i przestrzeni publicznej. Grupą docelową projektu byli funkcjonariusze z pododdziałów kontrterrorystycznych Policji z garnizonów małopolskiego, śląskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego oraz z Centralnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji, jak też przedstawiciele Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie oraz zaproszeni przedstawiciele jednostki kontrterrorystycznych z Czech (Ostrawy), którzy z racji swojego doświadczenia, w projekcie pełnią rolę ekspertów.

Projekt zakładał realizację trzech paneli szkoleniowych. Pierwsze z ćwiczeń odbyło się w dniach 5-11 września 2021 roku, m.in. na terenie elektrociepłowni w Krakowie roku w Krakowie (więcej tutaj: https://malopolska.policja.gov.pl).
Drugie szkolenie odbyło się w dniach 22 - 27 listopada 2021 roku na m.in. na terenie krakowskiego centrum kongresowego ICE (więcej: https://malopolska.policja.gov.pl).

Ostatnie ćwiczenia odbyły się w dniach 12- 17 stycznia br. Na tym panelu nacisk został położony na działania w obiektach wielkopowierzchniowych typu sklep wielkopowierzchniowy). Ćwiczenia odbywała się przede wszystkim w Centrum Handlowym M1 w Krakowie oraz dzięki gościnności Szkoły Aspirantów PSP na ich poligonie w miejscowości  Kościelec.  Na terenie galerii handlowej wdrożono  procedury właściwe dla zwalczenia pozorowanego ataku terrorystycznego a na terenie poligonu strażackiego  przeprowadzono ćwiczenia m.in. z użyciem z użyciem materiałów CBRN-E. Większość ćwiczeń odbywała się z użyciem zakupionej w ubr. platformy  szturmowej.

Nagranie audio audiodeskrypcja_szkolenieSPKPiPSP.mp3

Pobierz plik audiodeskrypcja_szkolenieSPKPiPSP.mp3 (format mp3 - rozmiar 1.85 MB)

Powrót na górę strony