Aktualności

Audycja w GO+ MOTORADIO na temat bezpieczeństwa na drogach z udziałem policjantów z Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Krakowie

Data publikacji 18.03.2022

W czwartkowe przedpołudnie, policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Krakowie, w siedzibie stacji radiowej GO+ MOTORADIO promowali bezpieczeństwo na drogach. Analizowali zachowanie kierujących po wprowadzeniu nowego taryfikatora, przedstawili statystykę zdarzeń drogowych, a także podsumowali tegoroczne ferie zimowe. Podczas rozmowy przestrzegali uczestników ruchu drogowego przed niebezpiecznymi zachowaniami na drodze, które przyczyniają się do powstawania groźnych wypadków.

W okresie od 1 stycznia do 15 marca w Małopolsce doszło do 292 wypadków, w których 22 osoby zginęły, a 345 zostało rannych. Porównując te dane z analogicznym okresem roku ubiegłego odnotowano wzrost wypadków o 13, spadek ilości zabitych o 1 oraz wzrost osób rannych o 13. Podczas audycji radiowej, policjanci zwracali szczególną uwagę na bezpieczeństwo pieszych, których wśród wszystkich ofiar śmiertelnych  było 12. Można powiedzieć, że co 2 ofiara śmiertelna na małopolskich drogach to pieszy.

Głównymi przyczynami tegorocznych wypadków drogowych było nieprawidłowe zachowanie wobec pieszych. Biorąc to pod uwagę, przypomniano kierującym o obowiązku zachowania szczególnej ostrożności, a także zmniejszenia prędkości przy zbliżaniu się do przejścia dla pieszych oraz ustępowania pierwszeństwa pieszym wchodzącym oraz znajdującym się na tym przejściu.                        

Policjanci apelowali również o bezpieczne zachowanie pieszych na drodze. Przypomnieli  o obowiązku posiadania elementów odblaskowych poruszając się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym. Omówiono jak ważna jest widoczność człowieka na drodze, zachęcając do posiadania odblasku poruszając się również w obszarze zabudowanym.

Kolejnymi  najczęstszymi  przyczynami  wypadków drogowych  było nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu i niedostosowanie prędkości do warunków ruchu. Policjanci zwrócili uwagę, że w ciągu dwóch pierwszych miesięcy tego roku ujawniono 63 % mniej kierujących przekraczających limit prędkości o więcej niż 50 km/h na obszarze zabudowanym. Ta tendencja spadkowa pokazuje, że duża dolegliwość kary finansowej, a także utrata prawa jazdy na 3 miesiące dyscyplinuje  kierujących. Policjanci wskazali, iż przyczyną zdarzeń drogowych jest często także prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu.

W związku ze zbliżającym się sezonem rowerowym policjanci przypomnieli przepisy dotyczące poruszania się tymi jednośladami po drodze. Dodatkowo, omówili zasady ruchu drogowego dotyczące korzystania z hulajnogi elektrycznej, urządzeń transportu osobistego, a także urządzeń wspomagających ruch, które cieszą się dużą popularnością wśród użytkowników dróg.

Na koniec godzinnej audycji, policjanci oraz redaktor prowadzący życzyli słuchaczom bezpiecznego podróżowania i zwrócili uwagę, że najdotkliwszą konsekwencją nieprzestrzegania przepisów ruchu drogowego nie jest kara finansowa, lecz  utrata zdrowia, a nawet i życia.

 

 

  • Redaktor radia przeprowadza wywiad z policjantem w studiu radiowym. W tle wiszące na ścianie logo radia „ GO+ Motoradio”. Widoczne mikrofony i urządzenia techniczne studia.
  • Na pierwszym planie – Zapalona czerwona lampka sygnalizująca wejście na antenę. Na drugim planie mikrofon oraz redaktor prowadzący wywiad.
  • Redaktor radia przeprowadza wywiad z policjantką w studiu radiowym. W tle mikrofony i urządzenia techniczne studia.
Powrót na górę strony