Aktualności

Seria wypadków ciągników rolniczych na Sądecczyźnie. Policja apeluje o ostrożność

Data publikacji 24.03.2022

W ciągu czterech dni na Sądecczyźnie doszło do trzech nieszczęśliwych wypadków podczas prac polowych, w których zostali poszkodowani kierujący ciągnikami rolniczymi. Na szczęście nie doszło tragedii, ale policjanci apelują o ostrożność.

Wczesna wiosna to czas wytężonej pracy w gospodarstwach rolnych i lasach. Użytkowanie specjalistycznych maszyn, szczególnie w górzystym terenie, może nieść różnego rodzaju niebezpieczeństwa, o czym dotkliwie przekonało się trzech mieszkańców Sądecczyzny, którzy ulegli wypadkom podczas prac na ciągnikach. Teraz policjanci wyjaśniają okoliczności i przyczyny tych zdarzeń.

Pierwszy z serii wypadków miał miejsce 19 marca br. około godziny 14:50 na jednej z posesji w miejscowości Jelna, gdzie po zakończeniu prac polowych, w trakcie rozpinania ładowacza do obornika od ciągnika rolniczego, maszyna przewróciła się i przygniotła 78-latka. Kolejny wypadek wydarzył się 21 marca br. około godziny 13:35 w Jasiennej. Tam na stromym zboczu 66-letni mężczyzna został przygnieciony przez traktor podczas ciągnięcia ściętego drzewa i obrażeniami został przetransportowany do szpitala. Następnego dnia, tj. 22 marca br. około godziny 15:45 w Krasnem Potockiem doszło do kolejnego groźnie wyglądającego zdarzenia, gdzie prowadzony przez 19-latka traktor przewrócił się podczas wciągania ładunku drzewa na skarpę. Młody mężczyzna w ostatniej chwili zdążył wyskoczyć z pojazdu, ale kierownica uderzyła o jego nogę.

Zadbaj o bezpieczeństwie podczas prac w gospodarstwie, na polu i w lesie. Użytkowanie specjalistycznych maszyn może nieść różnego rodzaju niebezpieczeństwa, dlatego policjanci apelują o rozwagę i rozsądek podczas wykonywania prac polowych.

  •     Przede wszystkim należy użytkować tylko sprawne maszyny i urządzenia, wyposażone w osłony i zabezpieczenia ruchomych części, sprawny układ hamulcowy i kierowniczy oraz sygnalizację świetlną.
  •     Nie wolno przewozić ludzi na przyczepach, błotnikach ciągników czy w nieprzystosowanych do tego celu kabinach ciągników, a przewożony ładunek trzeba dobrze zabezpieczyć przed upadkiem i osunięciem.
  •     Szczególną uwagę należy zwrócić na najmłodsze dzieci, które często bawią się na podwórku przy znajdujących się tam maszynach rolniczych. Zadbajmy, aby urządzenia były odpowiednio zabezpieczone. Pamiętajmy, że to na dorosłych spoczywa odpowiedzialność za bezpieczeństwo najmłodszych.
Powrót na górę strony