Krakowscy policjanci prowadzą zajęcia profilaktyczne dla seniorów
Nadal wielu starszych ludzi pada ofiarą oszustów. Seniorzy przez przestępcze działania fałszywych wnuczków, czy policjantów, nierzadko tracą oszczędności całego życia. Dlatego policjanci z komisariatu Policji II w Krakowie prowadzą spotkania ze starszymi osobami, podczas których w przystępny sposób wyjaśniaja sposoby działania oszustów i podpowiadają, jak się przed nimi ustrzec.
29 marca br. policjanci z Komisariatu Policji II w Krakowie spotkali się z seniorami w salce katechetycznej parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Dąbiu przy ul. Półkole w Krakowie, aby przybliżyć uczestnikom najczęstsze metody działania oszustów podszywających pod policjanta, prokuratora, bądź członka rodziny i wyłudzających oszczędności od osób starszych.
W trakcie spotkania funkcjonariusze na podstawie przykładów szczegółowo omówili poszczególne metody zwracając uwagę, że policjanci nigdy nie dzwonią do mieszkańców aby poinformować o prowadzonych przez siebie akcjach, a przede wszystkim nigdy nie proszą o przekazywanie pieniędzy. Mundurowi wyjaśnili, że w razie wątpliwości co do tożsamości osoby dzwoniącej należy bezwzględnie się rozłączyć, i skontaktować z prawdziwymi policjantami. Tutaj funkcjonariusze zaznaczyli, że często fałszywy policjant zaleca weryfikację swoich kompetencji pod numerem alarmowym, ale bez rozłączania rozmowy, co skutkuje tym, że połączenie nie zostaje przerwane i senior myśląc, że wybrał numer 112 w rzeczywistości nadal pozostaje na linii z oszustami.
Kolejnym przykładem przywołanym przez prowadzących spotkanie było oszustwo na członka rodziny, który pilnie potrzebuje pomocy finansowej bo np. spowodował wypadek komunikacyjny i tylko wpłata dużej kaucji jest w stanie uchronić go od odpowiedzialności karnej. Policjanci wyjaśnili, że działając w emocjach łatwo podjąć niewłaściwą decyzję, dlatego zalecili zachowanie ostrożności, a najlepiej rozłączenie takiej rozmowy.
Funkcjonariusze apelowali, aby nigdy nie przekazywać oszczędności i innych wartościowych rzeczy nieznajomym, a wpuszczając do domu osoby podające się za pracowników administracji bądź innego urzędu, zawsze weryfikować ich kompetencje w instytucji którą reprezentują.