Oświęcimscy policjanci zatrzymali sprzedawcę podrobionych gamepadów
Policjanci zwalczający przestępczość gospodarczą z Komendy Powiatowej Policji w Oświęcimiu przerwali przestępczy proceder, którym trudnił się 66 – letni mieszkaniec Brzeszcz. Mężczyźnie postawiono zarzuty dotyczące wprowadzania do obrotu 197 padów do konsoli do gier, posiadających podrobione znaki towarowe znanej światowej marki.
Kilka miesięcy temu, policjanci Wydziału Kryminalnego na co dzień zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej natrafili na internautę, który na popularnym portalu aukcyjnym oferował do sprzedaży gamepady do markowej konsoli do gier. Oferowane bezprzewodowe kontrolery były zamiennikami, posiadały jednak zarejestrowane w Urzędzie Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (European Union Intellectual Property Office) znaki towarowe zastrzeżone co do wzoru jak i kolorystyki.
W trakcie prowadzonych czynności funkcjonariusze ustalili, że sprzedawcą towaru jest 66 - letni mieszkaniec Brzeszcz. Podczas przeszukania domu w którym mieszkał mężczyzna policjanci znaleźli i zabezpieczyli 22 sztuki padów. Sprzęt już wkrótce miał trafić do kolejnych klientów. Zabezpieczone pady miały podrobione znaki towarowe. Policjanci zebrali dowody świadczące o tym, że podejrzany na przełomie 2020/2021 sprzedał aż 197 padów z podrobionymi znakami towarowymi. W ramach prowadzonego postępowania zarówno w oświęcimskiej komendzie jak i innych jednostkach na terenie kraju policjanci przesłuchali 197 osób, które zakupiły trefny towar. W połowie marca br. podejrzanemu przedstawiono zarzuty z Ustawy o prawie własności przemysłowej za obrót podrobionym towarem oznaczonym zastrzeżonymi znakami towarowymi. Za popełnione przestępstwa 66-latkowi grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności.
Policjanci radzą. Podczas zakupów w sieci nie ufaj super okazjom. Jednym z częściej pojawiających się zagrożeń z którymi mamy do czynienia podczas robienia zakupów na aukcjach internetowych są podróbki. Najlepszą metodą na to aby uniknąć zakupu podrobionego towaru jest zachowanie zdrowego rozsądku. Jeżeli na aukcji internetowej zobaczymy produkt, którego wartość jest dużo niższa niż w sklepach, wygląd lub opakowanie nieco różnią się od oryginału to mamy do czynienia z podróbką albo z towarem kradzionym, więc lepiej zrezygnować z zakupu u takiego sprzedawcy. Ponadto w przypadku sprzętu elektronicznego niezwykle ważna jest również gwarancja. Serwis ujawniając, że jest to podróbka odmówi naprawy gwarancyjnej.