Aktualności

"Strategie współpracy i włączania osób narażonych na dyskryminację i wykluczenie społeczne" - III edycja z udziałem policjantów

Data publikacji 08.04.2022

Już po raz kolejny na warsztatach pn. „Strategie współpracy i włączania osób narażonych na dyskryminację i wykluczenie społeczne” gościliśmy małopolskich funkcjonariuszy. Byli to przedstawiciele KMP w Nowym Sączu, KPP Zakopane, KPP Brzesko i KPP Limanowa. Warsztaty organizowane są we współpracy z Żydowskim Stowarzyszeniem Czulent w ramach programu „Aktywni obywatele” - Fundusz Krajowy. Pozostałymi partnerami w projekcie są Urząd Miasta Krakowa oraz American Jewish Committee Central Europe.

W Krakowie mieszkają przedstawiciele 160 krajów z całego świata. Celem projektu „Strategie współpracy i włączania osób narażonych na dyskryminację i wykluczenie społeczne” jest zwiększenie współpracy mniejszości narodowych, etnicznych i migrantów z przedstawicielami samorządów  i urzędów by żyć w społeczeństwie świadomym i inkluzywnym.  W obszarze tego projektu podejmowane są działania zmierzające do upodmiotowienia grup w szczególności narażonych na dyskryminację. Działania te obejmują badania w sferze partycypacji grup mniejszości narodowych i etnicznych oraz migrantów, których rezultatem będzie wskazanie właściwych kierunków w zakresie efektywnego tworzenia lokalnych zasad włączających grupy narażone na dyskryminację. Innym obszarem aktywności jest wypracowywanie modelu działań służących poprawie polityki dotyczącej ochrony praw człowieka i przeciwdziałania dyskryminacji. Tu prowadzone są konsultacje społeczne oraz aktywności w formie warsztatowej, do których zapraszani są funkcjonariusze Policji, liderzy mniejszości, a także pracownicy Urzędu Miasta Krakowa.

W aktualnej -  III - edycji uczestnicy (przedstawiciele KMP w Nowym Sączu, KPP Zakopane, KPP Brzesko i KPP Limanowa)  pogłębili wiedzę na temat historii i współczesności społeczności żydowskiej, romskiej w Polsce i w Krakowie.  Omawiane były tradycje, święta i obyczaje wspomnianych grup. Znaczną część warsztatów poświęcono ukraińskim imigrantom zwracając szczególną uwagę na potencjalne trudności związane ze znacznym napływem ludności do RP. Omówiono różnice kulturowe które mogą mieć znaczenie podczas interwencji policyjnych, a także podjęto próbę wypracowania tzw. dobrych praktyk pomocnych. Przypomniano także sposoby współpracy, dialogu, mediacji i działania mające na celu budowanie właściwych relacji z lokalną społecznością w ramach filozofii „Community policing”. Uczestnicy warsztatów odwiedzili synagogę Remuh w Krakowie, siedzibę Chabad Lubawicz w Krakowie oraz Cerkiew Podwyższenia Krzyża Świętego.

O poprzedniej edycji warsztatów pisaliśmy tutaj: link

 

Powrót na górę strony