Aktualności

Wielkanocne działania małopolskiej Policji w ruchu drogowym. Porady

Data publikacji 13.04.2022

W okresie Świąt Wielkanocnych na drogach pojawia się więcej pojazdów niż zwykle, co w konsekwencji prowadzi do zwiększenia zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Podczas tegorocznych świąt nad bezpieczeństwem uczestników ruchu drogowego będzie czuwać blisko 1900 policjantów ruchu drogowego. W dniach 15 -18 kwietnia funkcjonariusze przede wszystkim będą nadzorować główne szlaki komunikacyjne, pomagać kierującym, ułatwiać ruch pojazdów, za pośrednictwem mediów na bieżąco informować o zaistniałych utrudnieniach na drogach oraz reagować na popełniane przestępstwa i wykroczenia w ruchu drogowym.

Nieprawidłowe zachowania wobec pieszych, nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu, jazda z nadmierną prędkością to główne przyczyny wypadków, dlatego policjanci będą szczególną uwagę zwracać na kierujących popełniających powyższe naruszenia prawa. Podczas świątecznych kontroli drogowych policjanci będą sprawdzać trzeźwość kierujących, co pozwoli wyeliminować z ruchu osoby prowadzące pojazd pod wpływem alkoholu, a tym samym narażające innych uczestników ruchu drogowego na niebezpieczeństwo. 

 

Porady dotyczące bezpiecznego podróżowania

Wielu z nas, aby spotkać się z najbliższymi pokona dziesiątki, a nawet setki kilometrów, dlatego pamiętajmy o kilku podstawowych zasadach, które zagwarantują bezpieczną podróż:

  • Przygotuj się do trasy.  Weź pod uwagę przewidywane natężenie ruchu na drogach i możliwość skorzystania z tras alternatywnych. Odwiedzając stację benzynową sprawdź ciśnienie powietrza w oponach swojego pojazdu – ma to ogromny wpływ na drogę hamowania, zdolność opony do odprowadzania wody i ogólną stabilność pojazdu w zakręcie. Przy tej okazji sprawdź również ciśnienie w kole zapasowym. Zadbaj o czystość również wewnętrznej strony szyb samochodu – czyste szyby mają znacznie mniejszą tendencję do pokrywania się parą. Kontroluj stan wycieraczek. Podczas nagłych, intensywnych opadów deszczu zużyte pióra wycieraczek nie będą w stanie szybko i dokładnie oczyszczać szyby z wody. Jeżeli podczas jazdy chcesz mieć pod ręką butelkę z wodą mineralną warto zwrócić uwagę na to by była ona zamocowana lub zamknięta w schowku. Podczas zdarzenia drogowego taki przedmiot przewożony luzem, z uwagi na jego bezwładność może z impetem uderzyć w kierującego lub pasażerów powodując obrażenia ciała.
  • Każdy kierowca powinien stosować zasadę „wolniej oznacza bezpieczniej”. Powinien mieć zapięte pasy bezpieczeństwa, podobnie jak pasażerowie, natomiast dzieci powinny być przewożone w fotelikach. Nie zapominajmy, że drogi to nie miejsce na brawurę, dlatego lepiej zdjąć nogę z gazu, dojechać do celu podróży chwilę później, ale bezpiecznie. Nie ufaj nazbyt dobrym warunkom pogodowym. Do najcięższych w skutkach wypadków drogowych dochodzi - wbrew stereotypom - przy dobrych warunkach pogodowych.
  • Jeżeli na drodze ekspresowej lub autostradzie przydarzy Ci się awaria pojazdu która zmusi Cię do postoju na poboczu – pamiętaj że masz obowiązek ustawienia ostrzegawczego trójkąta odblaskowego w odległości 100m za pojazdem.
  • Ogromne niebezpieczeństwo stwarzają pijani kierowcy. Jazda samochodem pod wpływem alkoholu to kompletny brak odpowiedzialności. Nawet niewielka jego ilość w organizmie wpływa na pogorszenie koncentracji i refleksu, mogąc skutkować tragicznym wypadkiem.
  • Gdy dotrzemy do celu pamiętajmy, by parkować samochód w wyznaczonych do tego miejscach, a opuszczając pojazd nie zostawiać w nim w miejscach widocznych żadnych wartościowych przedmiotów tj. telefon komórkowy, torebka, laptop, itp.
  • Także jako piesi, pamiętajmy o prawidłowym poruszaniu się po drodze. Zwracajmy uwagę, aby przekraczać jezdnię w miejscach do tego przeznaczonych. Kiedy jako pieszy korzystasz z drogi po zmierzchu zawsze używaj elementów odblaskowych czy świetlnych, niezależnie od tego czy jest to wymagane przepisami czy nie. Dzięki odblaskom kierowca może zobaczyć Cię już nawet z odległości 130 – 150 m, co ma ogromny wpływ na Twoje bezpieczeństwo.   

 

Przypominamy, w okresie świąt obowiązuje zakaz poruszania się pojazdów i zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 12 ton. (z wyłączeniem autobusów).

Zakaz obowiązuje w dniach:

   - 16 kwietnia (sobota)                    - w godz. 18.00 – 22.00;

   - 17 kwietnia (niedziela)                - w godz. 8.00 – 22.00;

   - 18 kwietnia (poniedziałek)          - w godz. 8.00 – 22.00;

 

Statystyka

Podczas ubiegłorocznych świąt Wielkanocnych, w okresie od 2 do 5 kwietnia 2021 roku odnotowano 12 wypadków drogowych, w których 2 osoby poniosły śmierć, a 16 zostało rannych. Ponadto doszło do 191 kolizji/stłuczek  drogowych.

 

Utrudnienia w ruchu drogowym związane z obchodami Męki Pańskiej w Sanktuarium Ojców Bernardynów w Kalwarii Zebrzydowskiej:
 - 14 kwietnia 2022 r. (Wielki Czwartek)     –  w godz. 11.00 do 19.00
 - 15 kwietnia 2022 r. (Wielki Piątek)          – w godz. 4.00 do 15.00

Utrudnienia w ruchu na terenie Kalwarii Zebrzydowskiej w szczególności dotyczą ruchu tranzytowego na drodze krajowej nr 52 i drodze wojewódzkiej nr 953. Na terenie miasta Kalwaria Zebrzydowska na ulicach i drogach gminnych będą zorganizowane parkingi dla samochodów osobowych i autokarów. Na drogach powiatowych (Wielki Czwartek) relacji: Kalwaria – Palcza i Kalwaria – Bugaj – Zakrzów na czas przejścia procesji, ruch drogowy zostanie całkowicie wstrzymany.

Zaleca się aby osoby nie udające się na uroczystości w Kalwarii Zebrzydowskiej korzystały  w tych dniach z dróg alternatywnych  krajowych nr 7, 28, 44  na kierunkach: Myślenice, Sucha Beskidzka, Oświęcim, Skawina

Powrót na górę strony