Aktualności

Dzielnicowi z komisariatu w Kętach w powiecie oświęcimskim, wyważyli drzwi do mieszkania, aby ratować życie seniora, któremu syn groził nożem

Data publikacji 20.04.2022

Do zdarzenia doszło w Wielką Niedzielę (17.04.br.) na jednym z osiedli mieszkaniowych w Kętach. Tuż po godzinie 11, na numer alarmowy 112 zadzwonił  76 - letni mieszkaniec Kęt informując, że jego syn wszczął awanturę domową, podczas której groził mu nożem. Informacja natychmiast trafiła do kęckich policjantów. Najbliżej miejsca zdarzenia byli dzielnicowi, którzy błyskawicznie udali się pod wskazany adres.

Gdy zapukali do drzwi mieszkania usłyszeli wołanie o pomoc starszego mężczyzny. Policjanci obawiając się, że życie seniora jest zagrożone wyważyli drzwi. Zaskoczony agresor na widok policjantów uciekł do swojego pokoju,  lecz po chwili został obezwładniony i zatrzymany. Na miejscu zabezpieczono nóż kuchenny, którym posłużył się sprawca.  Policjanci udzielili pomocy poszkodowanemu, który przekazał, że syn od dłuższego czasu jest agresywny wobec niego oraz matki, która aktualnie przebywa za granicą.  44 – latek trafił do pomieszczeń dla zatrzymanych oświęcimskiej komendy Policji.  W chwili zdarzenia w jego organizmie znajdowało się 2,7 promila alkoholu.


W ciągu dwóch dni policjanci pionu kryminalnego zebrali dowody świadczące o tym że  44 – latek od trzech lat znęcał  się fizycznie i psychicznie nad ojcem oraz matką, którym niejednokrotnie groził pozbawieniem życia. Ponadto, podejrzany otrzymał również zarzut znieważenia policjantów, którzy interweniowali wobec niego. We wtorek (19.04.br.) po południu zatrzymany usłyszał prokuratorskie zarzuty.  Prokurator mając na względzie ochronę pokrzywdzonych zwrócił się do oświęcimskiego sądu z wnioskiem o zastosowanie wobec podejrzanego aresztu tymczasowego. Sędzia po zapoznaniu z dowodami przychylił się do prokuratorskiego wniosku wydając postanowienie o trzymiesięcznym areszcie tymczasowym. Jeszcze tego samego dnia podejrzany został osadzony w areszcie śledczym. Za znęcanie w rodzinie grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Nie czekaj. Przerwij przemoc. Śledczy apelują, aby osoby pokrzywdzone przerwały łańcuch przemocy. W tym celu należy złożyć zawiadomienie. Pomocą osobom pokrzywdzonym przemocą służy wiele instytucji między innymi powiatowe centra pomocy rodzinie, ośrodki pomocy społecznej czy ośrodki interwencji kryzysowej. Funkcjonariusze  kierują swój apel o przerwanie przemocy  również do osób, które są jej świadkami. Najczęściej są to sąsiedzi lub najbliższa rodzina. Osoby te informując o przemocy w rodzinie swoją postawą dają siłę i wsparcie osobom pokrzywdzonym.    
    
Jesteś osobą pokrzywdzoną uzyskasz wsparcie i pomoc. Osoby z terenu powiatu oświęcimskiego pokrzywdzone przemocą oraz znajdujące się w różnych trudnych sytuacjach życiowych uzyskają wsparcie i pomoc w Powiatowym Ośrodku Interwencji Kryzysowej w Oświęcimiu znajdującym się przy ulicy Dąbrowskiego 139. Z pracownikami ośrodka można kontaktować się osobiście, telefonicznie lub mailowo. Telefon stacjonarny 33 476 01 03; telefon komórkowy 510 74 573; adres E-mail: wsparcie@akcja.pl

Jesteś sprawcą przemocy – weź udział w terapii i zmień swoje zachowanie wobec najbliższych.  W każdej chwili osoba stosująca przemoc może zmienić swoje negatywne zachowanie wobec najbliższych. Jeśli potrzebuje do tego porady specjalisty należy zgłosić się do Powiatowego Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Oświęcimiu  w którym prowadzone są programy dla osób stosujących przemoc domową. Dzięki uczestnictwu w odpowiedniej terapii można uzyskać wiedzę na temat sposobów w jaki należy zmienić swoje postępowanie wobec osób najbliższych.
 

Powrót na górę strony