Aktualności

Podsumowanie majowego weekendu na małopolskich drogach

Data publikacji 04.05.2022

Tegoroczny długi weekend majowy dobiegł końca. Codziennie nad bezpieczeństwem podróżnych na małopolskich drogach czuwali policjanci ruchu drogowego . Każdego dnia, do służby kierowanych było około 340 policjantów w białych czapkach. Głównym celem prowadzonych działań była pomoc kierującym w bezpiecznym podróżowaniu poprzez nadzorowanie głównych szlaków komunikacyjnych województwa, udzielanie wskazówek i rad kierującym oraz upłynnianie ruchu i kierowanie pojazdów na drogi objazdowe.

Szczególnym nadzorem pod kątem płynności ruchu, w czasie wyjazdów i powrotów z majówki objęta została autostrada A4, w okolicy jej połączenia z ul. Zakopiańską oraz  droga krajowa nr 7 miejscowości Skomielna Biała i Klikuszowa. Są to miejsca zwykle najbardziej zagrożone powstawaniem zatorów drogowych i właśnie tam najczęściej policjanci podejmują ręczną regulację ruchem. 
Podczas działań policjanci reagowali na wykroczenia i przestępstwa, które przyczyniają się do powstawania wypadków drogowych, przede wszystkim na nadmierną prędkość, wyprzedzanie w miejscach niedozwolonych, wymuszanie pierwszeństwa przejazdu, niezapinanie pasów bezpieczeństwa przez wszystkich podróżujących samochodem i przewożenie dzieci  niezgodnie z przepisami (bez fotelików) oraz kierowanie pojazdem pod wpływem alkoholu.  
2 maja  br. na terenie Małopolski realizowane było zabezpieczenie wyścigu kolarskiego pn. Karpacki Wyścig Kurierów, które odbyło się bez wydarzeń (komunikat: https://malopolska.policja.gov.pl/krk/aktualnosci/22163,Policjanci-zabezpieczali-Karpacki-Wyscig-Kurierow.html ).

W okresie od 29 kwietnia do 3 maja 2022 roku na terenie województwa małopolskiego doszło do 21 wypadków, w których zginęły 2 osoby, a 20 zostało rannych. (Podczas ubiegłorocznego weekendu majowego tj. od 30 kwietnia do 3 maja doszło do 21 wypadków, w których zginęły 2 osoby, a 26 zostało rannych.) 
Do pierwszego śmiertelnego wypadku tego weekendu doszło 2 maja br. około godziny 1,  w miejscowości Frycowa w powiecie nowosądeckim. Jak wstępnie ustalono, 23 – letni kierujący pojazdem m-ki BMW, najechał na motocyklistę, który wcześniej utracił panowanie nad pojazdem, uderzył w skarpę przy drodze, a następnie upadł na jezdnię. Młody 19 – letni kierujący motocyklem poniósł śmierć. Badanie trzeźwości kierującego BMW wykazało 1,6 promila alkoholu w organizmie. 
Pomimo ciągłych apeli i prowadzonych kampanii społecznych uświadamiających skutki kierowania pod wpływem alkoholu kierowcy nadal decydują się na jazdę w tym stanie. Takim zachowaniem narażają na niebezpieczeństwo innych uczestników ruchu drogowego, a bardzo często swoich najbliższych.
W czasie prowadzonych działań podczas tego majowego weekendu policjanci sprawdzali stan trzeźwości kierujących ujawniając 97 prowadzących pojazd w stanie nietrzeźwości, u których badanie wykazało ponad pół promila alkoholu w organizmie.

Do drugiego wypadku śmiertelnego doszło we wtorek tj. 3 maja br. około godziny 18, w miejscowości Radłów w powiecie tarnowskim. Jak wynika ze wstępnych ustaleń 37 – letni kierujący motocyklem ma łuku drogi zjechał na przeciwległy pas ruchu, wypadł z jezdni, a następnie wjechał do rowu. W wyniku odniesionych obrażeń ciała motocyklista poniósł śmierć.

Powrót na górę strony