Nakaz opuszczenia miejsca zamieszkania, zakaz zbliżania się oraz policyjny dozór dla domowego agresora
Mężczyzna, który został zatrzymany po awanturze domowej w Oświęcimiu usłyszał zarzut znęcania się nad żoną. Otrzymał również prokuratorski nakaz opuszczenia miejsca zamieszkania, zakaz zbliżania się i kontaktowania z pokrzywdzoną, a także policyjny dozór.
Do zdarzenia doszło we wtorek (2.05.2022). Przed południem policjanci interweniowali w jednym z mieszkań na osiedlu Chemików w Oświęcimiu w związku z awanturą domową. Pod wskazanym adresem mundurowi zastali 50 – letnią kobietę oraz jej nietrzeźwego, 56 – letniego męża. W związku z podejrzeniem stosowania przemocy domowej policjanci zatrzymali mężczyznę, a także sporządzili Niebieską Kartę. Agresor trafił do pomieszczeń dla zatrzymanych oświęcimskiej komendy Policji. wykazało, że był nietrzeźwy – miał 0,8 promila alkoholu.
Następnie sprawą zajęli się policjanci Wydziału Kryminalnego oświęcimskiej komendy. W ciągu dwóch dni zebrali dowody świadczące o tym że 56 – latek stosował przemoc fizyczną, psychiczną oraz groźby karalne wobec żony, najczęściej będąc również pod wpływem alkoholu. Mając na względzie ochronę pokrzywdzonej funkcjonariusze wystąpili do Prokuratury Rejonowej w Oświęcimiu z wnioskiem o zastosowanie wobec sprawcy środków zapobiegawczych. W czwartek (5.05.2022) zatrzymany został doprowadzony do prokuratury, gdzie usłyszał zarzuty a także otrzymał prokuratorski nakaz opuszczenia miejsca zamieszkania, zakaz zbliżania się i kontaktowania z pokrzywdzoną oraz policyjny dozór. Następnie podejrzany w asyście policjantów udał się do miejsca zamieszkania z którego zabrał rzeczy osobiste. Został poinformowany przez funkcjonariuszy o miejscach, w których może znaleźć schronienie. Ponadto policjanci pouczyli go, że naruszenie prokuratorskiego nakazu oraz zakazów może skończyć się osadzeniem w areszcie tymczasowym. Za znęcanie w rodzinie grozi kara pozbawienia wolności do 5 lat.
Nie czekaj. Przerwij przemoc. Policjanci apelują, aby osoby pokrzywdzone przerwały łańcuch przemocy. Pomocą służy wiele instytucji do których należy się zgłosić. Swój apel o przerwanie przemocy kierują również do osób, które są jej świadkami. Najczęściej są to sąsiedzi lub najbliższa rodzina. Osoby te informując o przemocy swoją postawą dają siłę i wsparcie osobom pokrzywdzonym.
Jesteś osobą pokrzywdzoną uzyskasz wsparcie i pomoc. Osoby pokrzywdzone przemocą oraz znajdujące się w różnych trudnych sytuacjach kryzysowych wsparcie i pomoc uzyskają w Powiatowym Ośrodku Interwencji Kryzysowej w Oświęcimiu, znajdującym się przy ulicy Dąbrowskiego 139. Z pracownikami ośrodka można kontaktować się osobiście, telefonicznie lub mailowo: telefon stacjonarny 33 4760103, telefon komórkowy 51074573, adres e-mail: wsparcie@akcja.pl
Masz problem z opanowaniem agresji – weź udział w terapii i zmień swoje zachowanie wobec najbliższych. Sprawca przemocy może zmienić swoje postępowanie unikając osadzenia w zakładzie karnym. Jeśli potrzebuje do tego porady specjalisty może zgłosić się do Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Oświęcimiu w którym prowadzone są programy dla osób mających problem z opanowaniem agresywnego zachowania wobec innych.