Aktualności

W ciągu trzech godzin poniedziałkowych działań „ALKOHOL I NARKOTYKI” małopolscy policjanci przebadali prawie 13 tys. kierujących na zawartość alkoholu w organizmie

Data publikacji 10.05.2022

9 maja br. w godzinach porannych w Małopolsce, policjanci przeprowadzili działania „ALKOHOL I NARKOTYKI”, których efektem było ujawnienie 34 kierujących prowadzących pojazd pod wpływem alkoholu. W 17 przypadkach badanie trzeźwości wykazało ponad 0,5 promila alkoholu w organizmie, co wiąże się z popełnieniem przez kierującego przestępstwa w ruchu drogowym.

Brakiem odpowiedzialności wykazał się kierujący autobusem komunikacji publicznej, u którego badanie trzeźwości wykazało prawie 0,5 promila alkoholu w organizmie. Zdarzenie to miało miejsce około godziny 7:00 w miejscowości Posądza w powiecie proszowickim. Do kontroli drogowej został zatrzymany 37 – letni kierujący autobusem marki Iveco, w którym podróżowało siedmiu pasażerów. Za popełnione wykroczenie mężczyźnie zostało zatrzymane prawo jazdy, a sprawa została skierowana do sądu.

Ostrzegamy - jazda pod wpływem alkoholu jest zawsze niebezpieczna. Nawet niewielka jego dawka wpływa na zdolność prowadzenia pojazdu. Ponadto alkohol obniża koncentrację i opóźnia reakcje kierowcy.

Przypominamy, że kierowanie pod wpływem alkoholu zawsze wiąże się z zatrzymaniem prawa jazdy i uniemożliwieniem dalszej jazdy.

Jeżeli badanie  trzeźwości wykaże:

od 0,2 – 0,5 promila – kierowca odpowie za popełnienie wykroczenia i oprócz grzywny – nawet do 5 tys. zł zostanie mu zatrzymane prawo jazdy  na okres od 6 miesięcy do 3 lat,

powyżej 0,5 promila – kierowca będzie odpowiadał za popełnienie przestępstwa, które zagrożone jest karą pozbawienia wolności do 2 lat, a zakaz prowadzenia pojazdów zostanie orzeczony na okres od 3 – 15 lat, grzywna może wynieść nawet 1 080 000 zł. Ponadto orzeczone zostanie świadczenie pieniężne – co najmniej 5000 zł na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.                                 

 

 

Powrót na górę strony