Aktualności

Policjanci w powiecie oświęcimskim zatrzymali 3 pijanych kierowców dzięki zgłoszeniom osób postronnych

Data publikacji 31.05.2022

Z soboty na niedzielę policjanci zatrzymali nietrzeźwego 43 – letniego obywatela Ukrainy który mając 1,8 promila oraz posiadając sądownie orzeczony zakaz kierowania pojazdami wjechał w ogrodzenie. W niedzielę mundurowi zatrzymali 62 – letnią mieszkankę gminy Kęty, podejrzaną o jazdę samochodem w stanie nietrzeźwości. Natomiast z niedzieli na poniedziałek policjanci zatrzymali 33 – letniego obywatela Ukrainy, który pijany przyjechał na stację paliw, aby dokupić alkohol.

Był pijany i miał zakaz kierowania. Mimo to wsiadł za kierownicę i … uderzył w ogrodzenie posesji.
Do kolizji drogowej doszło w nocy z soboty na niedzielę (28/29.05.br.). Tuż przed północą, operator numeru alarmowego 112 od jednego z kierowców jadących ulicą Bielską w Jawiszowicach otrzymał zgłoszenie dotyczące samochodu marki Volkswagen, który niebezpiecznie wyprzedzał inne pojazdy, a chwilę później wypadł z jezdni i uderzył w ogrodzenie posesji.
Na miejsce natychmiast pojechał jeden z patroli Ogniwa Patrolowo - Interwencyjnego Komisariatu Policji w Brzeszczach. W trakcie czynności policjanci ustalili, że pojazdem podróżowało dwóch obywateli Ukrainy. Badanie stanu trzeźwości 43 – letniego kierowcy wykazało 1,8 promila alkoholu. Ponadto okazało się, że kierowca od dwóch lat posiadał sądownie orzeczony zakaz kierowania pojazdami. Sprawca został zatrzymany, a następnie osadzony w pomieszczeniach dla zatrzymanych.
Na podziękowania zasługuje kierowca z Bielska – Białej, który widząc zdarzenie drogowe natychmiast powiadomił operatora numeru alarmowego 112. Dzięki zgłoszeniu, drogowy przestępca już wkrótce odpowie za ten czyn przed Sądem.

Mając 1,7 promila alkoholu pojechała na zakupy
W niedzielę (29.05.br.) o godzinie 14, uwagę mieszkańca Andrychowa jadącego ulicą Oświęcimską w Nowej Wsi przykuł znajdujący się przed nim samochód marki Renault. Styl jazdy twingo sugerował, że kieruje nim osoba nietrzeźwa. Kiedy samochód wjechał na parking sklepowy mężczyzna zauważył, że zza kierownicy wysiadła pijana kobieta, która skierowała się do sklepu. Wtedy mężczyzna zadzwonił na numer alarmowy 112 informując o swoim spostrzeżeniu. Funkcjonariusze z Komisariatu Policji w Kętach natychmiast pojechali we wskazane miejsce gdzie zatrzymali kierującą, którą okazała się 62 – letnia mieszkanka gminy Kęty. Badanie stanu trzeźwości kobiety wykazało 1,7 promila alkoholu. Nietrzeźwa trafiła do komisariatu Policji. Szczególne podziękowania za prawidłową reakcję należą się mieszkańcowi  Andrychowa. Mężczyzna nie dopuścił, aby nietrzeźwa kierująca kontynuowała jazdę stwarzając zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego.

Nietrzeźwy przyjechał na stację paliw, aby dokupić alkohol
Do zdarzenia doszło w nocy z niedzieli na poniedziałek (29/30.05.br.) w Oświęcimiu przy ulicy Chemików. Tuż po godzinie 2, operator numeru alarmowego 112 otrzymał zgłoszenie od pracownika stacji paliw o nietrzeźwym kierowcy, który przyjechał na stację . Na miejsce natychmiast udał się jeden z patroli. W trakcie czynności mundurowi ustalili, że 33 – letni obywatel Ukrainy tuż przed północą na tej samej stacji kupił alkohol. Po dwóch godzinach będąc już nietrzeźwym ponownie przyjechał na stację i również zamierzał kupić alkohol. Pracownicy stacji odmówili mu sprzedaży z uwagi na fakt nietrzeźwości klienta, a widząc, że przyjechał samochodem wezwali Policję. Mężczyzna został zatrzymany. Badanie jego stanu trzeźwości wykazało 1,6 promila alkoholu. Trafił do pomieszczeń dla zatrzymanych oświęcimskiej komendy Policji.
Podziękowania za prawidłową reakcję należą się pracownikom stacji paliw, którzy działając na podstawie Ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi,  nie sprzedali nietrzeźwemu alkoholu, a ponadto widząc, że kieruje on samochodem wezwali Policję.

Piłeś alkohol – nie wsiadaj za kierownicę. Widzisz nietrzeźwego za kierownicą – reaguj. Apelujemy do kierowców, aby nigdy nie wsiadali za kierownicę po spożyciu alkoholu czy zażyciu narkotyków. Z kolei osoby postronne, które widzą, że za kierownicę wsiada pijany kierowca,  prosimy o natychmiastową reakcję i uniemożliwienie jazdy nietrzeźwemu lub też przekazanie informacji o zagrożeniu pod numer alarmowy 112.
Za kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności, co najmniej trzyletni zakaz kierowania oraz grzywna nawet do 60 tysięcy złotych. Za złamanie sądownie orzeczonego zakazu kierowania pojazdami grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności
.

Powrót na górę strony