Aktualności

Znęcał się nad rodziną

Data publikacji 01.06.2022

Prokuratura Rejonowa w Oświęcimiu oraz policjanci z komisariatu Policji w Kętach, w powiecie oświęcimskim, postawili zarzut znęcania się nad żoną i teściową 40 – letniemu mieszkańcowi gminy Kęty. Śledczy, chroniąc osoby pokrzywdzone przemocą, zastosowali wobec podejrzanego nakaz opuszczenia miejsca zamieszkania, zakaz zbliżania się i kontaktowania z pokrzywdzonymi, a także policyjny dozór.

Do zdarzenia doszło w środę (25.05.br.). Tuż przed godziną 16, operator numeru alarmowego otrzymał zgłoszenie dotyczące awantury domowej, którą wszczął nietrzeźwy 40 – letni mieszkaniec gminy Kęty. Pod wskazany adres natychmiast udał się patrol z kęckiego komisariatu Policji. W domu mundurowi zastali 36 – letnią żonę agresora oraz jej 67 – letnią matkę. Z relacji kobiet wynikało, że mężczyzna stosuje wobec nich przemoc fizyczną i psychiczną. Mężczyzna został zatrzymany i trafił do oświęcimskiej komendy Policji. Badanie stanu trzeźwości wykazało 2,8 promila alkoholu. Aby rodzina uzyskała wsparcie specjalistów z zakresu przeciwdziałania przemocy domowej policjanci sporządzili także Niebieską Kartę.
Policjanci w  ciągu kilkunastu godzin zebrali dowody świadczące o tym że 40 – latek od kilku tygodni znęcał się fizycznie i psychicznie nad żoną oraz teściową, najczęściej będąc pod wpływem alkoholu.  Na tej podstawie zostały podejrzanemu postawione zarzuty znęcania. Ponadto, mając na względzie przerwanie przemocy domowej policjanci wystąpili do Prokuratury z wnioskiem o zastosowanie wobec sprawcy środków zapobiegawczych.
W piątek (27.05.br.) podejrzany został doprowadzony do Prokuratury Rejonowej w Oświęcimiu, gdzie usłyszał  zarzut znęcania fizycznego i psychicznego nad żoną i teściową. Ponadto prokurator wobec podejrzanego zastosował środki zapobiegawcze w postaci policyjnego dozoru, natychmiastowego nakazu opuszczenia miejsca zamieszkania, zakazu zbliżania się i kontaktowania z pokrzywdzonymi.


Po opuszczeniu Prokuratury  Rejonowej w Oświęcimiu  podejrzany w asyście policjantów  udał się do miejsca zamieszkania z którego zabrał rzeczy osobiste, po czym opuścił dom. Został poinformowany przez funkcjonariuszy o miejscach w których może znaleźć schronienie. Ponadto mundurowi pouczyli go, że naruszenie prokuratorskiego nakazu oraz zakazów może skończyć się osadzeniem w areszcie śledczym. Za znęcanie w rodzinie grozi kara pozbawienia wolności do 5 lat.
Nie czekaj. Przerwij przemoc. Śledczy apelują, aby osoby pokrzywdzone przerwały łańcuch przemocy. W tym celu należy złożyć zawiadomienie. Pomocą osobom pokrzywdzonym przemocą służy wiele instytucji między innymi powiatowe centra pomocy rodzinie, ośrodki pomocy społecznej czy ośrodki interwencji kryzysowej. Funkcjonariusze  kierują swój apel o przerwanie przemocy  również do osób, które są jej świadkami. Najczęściej są to sąsiedzi lub najbliższa rodzina. Osoby te informując o przemocy w rodzinie swoją postawą dają siłę i wsparcie osobom pokrzywdzonym.    
    
Jesteś osobą pokrzywdzoną uzyskasz wsparcie i pomoc.
Osoby z terenu powiatu oświęcimskiego pokrzywdzone przemocą oraz znajdujące się w różnych trudnych sytuacjach życiowych uzyskają wsparcie i pomoc w Powiatowym Ośrodku Interwencji Kryzysowej w Oświęcimiu znajdującym się przy ulicy Dąbrowskiego 139. Z pracownikami ośrodka można kontaktować się osobiście, telefonicznie lub mailowo. Telefon stacjonarny 33 476 01 03; telefon komórkowy 510 374 573; adres e-mail: wsparcie@akcja.pl

Jesteś sprawcą przemocy – weź udział w terapii i zmień swoje zachowanie wobec najbliższych.
W każdej chwili osoba stosująca przemoc może zmienić swoje negatywne zachowanie wobec najbliższych. Jeśli potrzebuje do tego porady specjalisty należy zgłosić się do Powiatowego Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Oświęcimiu  w którym prowadzone są programy dla osób stosujących przemoc domową. Dzięki uczestnictwu w odpowiedniej terapii można uzyskać wiedzę na temat sposobów w jaki należy zmienić swoje postępowanie wobec osób najbliższych.
 

Powrót na górę strony