Aktualności

Apelujemy o bezpieczną jazdę motocyklem. „Jednośladem bezpiecznie do celu”

Data publikacji 06.06.2022

W ostatni weekend na małopolskich drogach zginęło 2 motocyklistów oraz pasażerka jednośladu.

Pierwsze zdarzenie miało miejsce w piątek tj. 3 czerwca, około godz. 20:15 w miejscowości Chełmiec w powiecie nowosądeckim. Jak wstępnie ustalono 25-letni kierujący motocyklem, wykonując manewr wyprzedzania, zderzył się z wyprzedzanym samochodem osobowym marki Volkswagen. W wyniku odniesionych obrażeń ciała motocyklista i pasażerka w wieku 25 lat zmarli w szpitalu.
Z kolei w sobotę tj. 4 czerwca około godz. 13:30 w miejscowości Tymowa w powiecie brzeskim 29-letni kierujący motocyklem zjechał na przeciwległy pas ruchu i zderzył się z kierującą osobowym golfem. W wyniku odniesionych obrażeń ciała kierujący motocyklem poniósł śmierć. 
Sezon motocyklowy już w pełni. Na drogach widocznych jest bardzo dużo kierujących tymi jednośladami. Należy jednak jeździć z wyobraźnią i pamiętać o przepisach – bo od tego zależy bezpieczeństwo motocyklistów. Od początku roku na małopolskich drogach zginęło już 8 kierujących motocyklami, co stanowi 17 % wszystkich ofiar śmiertelnych  na małopolskich drogach.  

Aby zwiększyć bezpieczeństwo na drodze, przypominamy motocyklistom kilka podstawowych zasad:

  • zachować odstęp od innych pojazdów, uwzględnij dłuższą drogę hamowania na nierównej czy śliskiej nawierzchni;
  • jedź z prędkością zgodną z przepisami, ale i dostosowaną do warunków atmosferycznych;
  • nie wyprzedaj w miejscach zabronionych, w szczególności na skrzyżowanych; 
  •  wcześnie i wyraźnie sygnalizować zamiar wykonania manewru skrętu czy też zmiany pasa ruchu, gdyż kierowcom samochodów często trudno ocenić prędkość motocyklisty (należy cały czas być uważnym i obserwować drogę, aby w razie sytuacji niebezpiecznej móc szybko i odpowiednio zareagować);
  •  od momentu rozpoczęcia jazdy należy koncentrować się wyłącznie na bezpiecznej jeździe  i sytuacji na drodze.

Po kilku miesiącach przerwy kierujący samochodami muszą ponownie przyzwyczaić się do ich obecności. Utrudniona może być ocena odległości motocykla i jego prędkości dlatego należy założyć, że jedzie znacznie szybciej, a tym samym wcześniej niż nam się wydaje, zbliży się do nas. Ponadto motocykl jadący w dużym ruchu innych pojazdów może łatwo zniknąć z pola widzenia – warto o tym wiedzieć, wykonując manewr zmiany pasa ruchu. Pamiętajmy, aby nie zmuszać kierującego jednośladem do gwałtownego hamowania, gdyż może to doprowadzić do utraty panowania nad motocyklem, a w konsekwencji do poważnego wypadku. Pragniemy również zaapelować do kierującym  samochodami, aby obserwowali drogę i zwracali uwagę na kierujących jednośladami, którzy są zdecydowanie trudniejsi do zauważenia na drodze. 

SPOT – zawierający porady dla kierujących motocyklami: https://malopolska.policja.gov.pl/krk/dziala/ruch-drogowy/

Powrót na górę strony