Aktualności

Policjanci z powiatu krakowskiego zlikwidowali nielegalną wytwórnię wyrobów tytoniowych i zabezpieczyli ponad 3 tony liści tytoniu i 180 kg krajanki tytoniu

Data publikacji 13.06.2022

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Krakowie zlikwidowali nielegalną wytwórnię wyrobów tytoniowych. Do policyjnego depozytu trafiły ponad 3 tony liści tytoniu i blisko 200 kilogramów krajanki tytoniu oraz dwie maszyny służące do krojenia liścia tytoniu, ujawnione na terenie powiatu proszowickiego i miechowskiego. 37-latek odpowiedzialny za przestępczy proceder został zatrzymany i usłyszał zarzuty. Gdyby ten towar bez akcyzy trafił na rynek straty Skarbu Państwa sięgałyby dwóch milionów zł.

9 czerwca br. w godzinach porannych, na terenie gm. Kocmyrzów-Luborzyca, patrol Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Krakowie zatrzymał do kontroli drogowej fiata ducato, kierowanego przez 37-latka z powiatu proszowickiego. Okazało się, że mężczyzna w przestrzeni ładunkowej pojazdu przewoził krajankę tytoniu bez polskich znaków skarbowych akcyzy w ilości przeszło 150 kilogramów, zapakowaną w 15 worków. 37-latek został przez policjantów zatrzymany.

W trakcie dalszych czynności funkcjonariusze Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Powiatowej Policji w Krakowie udali się pod adresy zajmowane i wykorzystywane przez 37-latka, w powiecie proszowickim i miechowskim. Na terenie jednej z tych posesji, w powiecie miechowskim, kryminalni  ujawnili kolejne partie nielegalnych wyrobów w ilości przeszło 1,5 tony liści tytoniu, krajankę tytoniu oraz dwie maszyny służące do krojenia liści tytoniu. Kolejno policjanci udali się pod dwa adresy w powiecie proszowickim, stanowiące własność zatrzymanego, gdzie w pomieszczeniach gospodarczych ujawnili przeszło 1,5 tony liści tytoniu i dalsze partie krajanki tytoniu. Łącznie policjanci zabezpieczyli ponad 3,3 tony liści tytoniu i 180 kilogramów krajanki tytoniu. Funkcjonariusze zabezpieczyli od zatrzymanego także gotówkę w kwocie blisko 100 tysięcy złotych na poczet przyszłych kar i roszczeń. 
37-latek trafił do pomieszczeń dla zatrzymanych. Kolejnego dnia został przez policjantów doprowadzony do Prokuratury Rejonowej w Nowej-Hucie, gdzie usłyszał zarzuty przewożenia i posiadania wyrobów tytoniowych i liści tytoniu bez polskich znaków skarbowych akcyzy oraz nieujawnienia właściwemu organowi przedmiotu opodatkowania, przy czym ilość i okoliczności ujawnienia wyrobów świadczyła o zamiarze wprowadzenia ich do obrotu. Kolejny zarzut dotyczył nielegalnego wytwarzania krajanki tytoniowej. Dodatkowo prokurator zastosował wobec podejrzanego środki zapobiegawcze w postaci policyjnego dozoru i zakazu opuszczania kraju. Za popełnione przestępstwa 37-latkowi grozi do 2 lat więzienia.

Według wyliczeń śledczych wprowadzenie takiej ilości wyrobów tytoniowych na czarny rynek naraziłoby Skarb Państwa na straty sięgające blisko 2 miliony złotych.

 

 

  • elektroniczna waga obok nie worek z liściem tytoniu
  • leżące na ziemi liście tytoniu, w tle drabina
  • liśc tytniu w 2 pakunkach zawiązanych sznurkiem
  • liśc tytoniu leżacy na skarpie z innymi przedmiotami w szopie drewnianej
  • liść tytoniu leżący na sobie w blaszaku
  • maszyna do krojenia liścia tytoniu wśród liścia tytoniu
  • maszyna do krojenia liścia tytoniu obok worek

Film Film-_obrazujacy_wnetrze_pomieszczenia_gospodarczego_wypelnionego_lisciem_tytoniu.mp4

Opis filmu: Film

Pobierz plik Film-_obrazujacy_wnetrze_pomieszczenia_gospodarczego_wypelnionego_lisciem_tytoniu.mp4 (format mp4 - rozmiar 22.69 MB)

Pliki do pobrania

  • 13.51 KB
    deskrypcja do filmu
Powrót na górę strony