Aktualności

Wzmożone działania Małopolskiej Policji. Mundurowi radzą, jak bezpiecznie spędzić długi weekend

Data publikacji 15.06.2022

Przed nami długi czerwcowy weekend. Korzystając z pięknej pogody i kilku dni wolnych od pracy wielu z nas opuści swoje domy czy mieszkania i wyjedzie w długą trasę, by dotrzeć do miejsca wypoczynku. Z kolei dla policjantów to czas wzmożonej służby. W dniach od 15 do 19 czerwca br. na szlakach tranzytowych pojawi się więcej policyjnych patroli, a wszystko po to, aby zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom i turystom.

15-19 czerwca br. wzmożone działania drogówki

W związku z długim weekendem spodziewane jest zwiększone natężenie ruchu na drogach, dlatego policjanci będą prowadzić wzmożone działania mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa podróżującym oraz ograniczenie zdarzeń drogowych.

•    W dniach od 15 do 19 czerwca br. na drogach należy się spodziewać większej ilości patroli ruchu drogowego.
•    W ramach prowadzonych działań funkcjonariusze będą ułatwiać ruch pojazdów, szczególnie na głównych trasach oraz drogach wylotowych z miejscowości. W przypadku poważnych utrudnień w ruchu policjanci w miarę możliwości będą kierować pojazdy na drogi objazdowe oraz nadzorować poszczególne skrzyżowania, by nie dopuścić do ich blokowania.
•    Policjanci będą podejmować stanowcze interwencje wobec kierujących pojazdami w stanie nietrzeźwości oraz uczestników ruchu popełniających wykroczenia, które stanowią główne przyczyny wypadków, czyli przede wszystkim wobec kierowców, którzy przekraczają dopuszczalną prędkość, wymuszają pierwszeństwo przejazdu, nieprawidłowo przejeżdżają przez przejścia dla pieszych czy nieprawidłowo wyprzedzają.
•    Funkcjonariusze będą również kontrolować ruch pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 12 ton. Informujemy, że w dniu 15 czerwca br. obowiązują ograniczenia ruchu tych pojazdów w godzinach od 18:00 do 22:00 oraz w dniu 16 czerwca br. w godzinach od 8:00 do 22:00.
•    16 czerwca br. będziemy obchodzić Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa potocznie zwaną Bożym Ciałem – w tym dniu wierni będą licznie uczestniczyć w procesjach, najczęściej poruszając się po drogach publicznych dlatego policjanci apelują o zachowanie szczególnej ostrożności. 

Zabezpieczenie domu/mieszkania

•    Wychodząc z domu upewnijmy się czy wszystkie okna i drzwi zostały dobrze zamknięte (w tym okna w piwnicy i w innych pomieszczeniach gospodarczych).
•    Nie zostawiajmy kluczy w tzw. „dobrych schowkach” (pod wycieraczką, za doniczką na parapecie czy za framugą drzwi) – złodziej przeszukuje najpierw te miejsca zanim włamie się do domu.
•    Wychodząc wieczorem zasuńmy zasłony oraz pozostawmy w pokoju włączone światło, dzięki czemu stworzymy pozory obecności domowników.
•    Nie warto ryzykować, dlatego unikajmy przechowywania w domu znacznych ilości gotówki, a wyjeżdżając przekażmy cenne przedmioty na przechowanie osobom godnym zaufania lub zdeponujmy je w banku.
•    Pamiętajmy o dyskrecji – portale społecznościowe to dla złodziei prawdziwa baza wiedzy, dlatego nie chwalmy się celem podróży, a zdjęcia opublikujmy już po powrocie do domu. 
•    W przypadku, gdy zorientujemy się, że padliśmy ofiarą złodzieja, należy niezwłocznie poinformować Policję. Do czasu przyjazdu funkcjonariuszy niczego nie dotykajmy i nie starajmy się przeglądać rzeczy, by ustalić, co zginęło, ponieważ w ten sposób ślady zostaną zatarte i utrudni to pracę Policji.

Bezpieczeństwo w podróży

•    Każdy kierowca powinien stosować zasadę „wolniej oznacza bezpieczniej”. Powinien mieć zapięte pasy bezpieczeństwa, podobnie jak pasażerowie, natomiast dzieci powinny być przewożone w fotelikach. Nie zapominajmy, że drogi to nie miejsce na brawurę, dlatego lepiej zdjąć nogę z gazu, dojechać do celu podróży chwilę później, ale bezpiecznie.
•    Ogromne niebezpieczeństwo stwarzają nietrzeźwi kierowcy. Jazda samochodem pod wpływem alkoholu czy środków odurzających to kompletny brak odpowiedzialności. Nawet ich niewielka ilość w organizmie wpływa na pogorszenie stanu psychofizycznego, mogąc skutkować tragicznym wypadkiem.
•    Gdy dotrzemy do celu pamiętajmy, by parkować samochód w wyznaczonych do tego miejscach, a opuszczając pojazd nie zostawiać w nim w miejscach widocznych żadnych wartościowych przedmiotów tj. telefon komórkowy, torebka, laptop, itp.
•    Także jako piesi, pamiętajmy o prawidłowym poruszaniu się po drodze. Zwracajmy uwagę, aby przekraczać jezdnię w miejscach do tego przeznaczonych, a wieczorem i w nocy używajmy odblasków.
 

Powrót na górę strony