Aktualności

Długi czerwcowy weekend na małopolskich drogach 

Data publikacji 15.06.2022

Podczas zbliżającego się wydłużonego weekendu, zachowajmy rozsądek i życzliwość na drodze wobec wszystkich uczestników ruchu drogowego.

Jak co roku, w związku z długim weekendem związanym ze Świętem Bożego Ciała, w dniach od 15 do 19 czerwca znacznie zwiększy się ruch pojazdów. Może to powodować utrudnienia na drogach, a co za tym idzie wzrost zagrożenia bezpieczeństwa. 

Prawie 1500 małopolskich policjantów ruchu drogowego będzie w tym czasie nadzorować główne szlaki komunikacyjne województwa, udzielać wskazówek i rad kierującym, a w przypadku tworzenia się tzw. korków będą upłynniać ruch i kierować pojazdy na drogi objazdowe.

Biorąc pod uwagę doświadczenie z lat ubiegłych, policjanci stałym nadzorem obejmą miejsca na tzw. Zakopiance, gdzie zazwyczaj dochodzi do zatorów, tj.:

    Zjazd z A-4 na ul. Zakopiańską (Węzeł Południe).
    Ciąg skrzyżowań z sygnalizacją świetlna na ul. Zakopiańskiej.
    Góra Libertowska.
    Skrzyżowanie DK 7 i DK 28 oraz S7 i DK 28 (Skomielna Biała).
     miejscowość Klikuszowa (powiat nowotarski) 

Policjanci, dbając o bezpieczeństwo podróżnych będą zdecydowanie reagować na wykroczenia i przestępstwa wpływające na liczbę wypadków drogowych i ich ofiar, przede wszystkim na: 

•    nadmierną prędkość,
•    wyprzedzanie w miejscach niedozwolonych,
•    wymuszanie pierwszeństwa przejazdu;
•    nie zapinanie pasów bezpieczeństwa przez wszystkich podróżujących samochodem;
•    przewożenie dzieci niezgodnie z przepisami;
•    kierowanie pojazdem pod wpływem alkoholu;
•    obowiązek posiadania  przez pieszych elementów odblaskowych poruszając się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym. 

Kierujący mogą napotkać na drogach procesje związane z uroczystościami „Bożego Ciała”. W tych miejscach, na czas ich trwania, ruchem kierować będą policjanci oraz inne osoby do tego uprawnione. Zachowajmy wówczas szczególną ostrożność i stosujmy się do poleceń wydawanych przez kierujących ruchem.

Trwa sezon motocyklowy. Prosimy kierujących jednośladami o wyobraźnię, ostrożną jazdę i dostosowanie prędkości do panujących warunków, a kierujących samochodami o zwracanie większej uwagi na motocyklistów. Motocyklista w zderzeniu z pojazdem ma małe szanse wyjścia z niego bez obrażeń dlatego raz jeszcze apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożności na drogach. W trosce o bezpieczeństwo tych uczestników ruchu drogowego, w niedzielę 19 czerwca policjanci będą prowadzić ogólnowojewódzkie działania „Bezpieczny motocyklista”. W ramach tej akcji, funkcjonariusze będą m.in kontrolować przestrzeganie przepisów ruchu drogowego przez kierujących motocyklami. Niestety od początku roku na małopolskich drogach zginęło już 8 motocyklistów tj. o 4 więcej niż w tym samym czasie roku ubiegłego.


Aby podróż była bezpieczna warto pamiętać, że:


•    wsiadając za kierownicę należy być trzeźwym, wyspanym i wypoczętym,
•    należy zaplanować podróż, uwzględniając czas na odpoczynek,
•    jadąc z przyczepą obwiązują niższe dopuszczalne prędkości – na autostradzie i drodze ekspresowej; 80 km/h, na pozostałych drogach poza obszarem zabudowanym 70 km/h,
•    zapięcie pasów bezpieczeństwa przez wszystkich podróżujących pojazdem i przewożenie dzieci w fotelikach ochronnych – to najprostszy sposób zadbania o bezpieczeństwo, 
•    aby bezpiecznie prowadzić pojazd, należy dostosować prędkość do panujących warunków na drodze - nadmierna prędkość jest niezmiennie główną przyczyną wypadków drogowych, w których giną ludzie,
•    zamiar skręcania należy sygnalizować z odpowiednim wyprzedzeniem - pamiętajmy  o zasadzie ograniczonego zaufania - nie zawsze inny uczestnik ruchu zachowa się zgodnie z obowiązującymi przepisami ruchu drogowego.


Ograniczenia w ruchu:

15 i 16 czerwca 2022 roku obowiązują ograniczenia ruchu na drogach pojazdów i zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej  przekraczającej 12 ton:

15 czerwca (środa) – w godz. 18.00 – 22.00

16 czerwca (czwartek)    – w godz. 8.00 - 22.00;

Statystyka ubiegłorocznych wyjazdów:

Podczas ubiegłorocznego wydłużonego weekendu „Bożego Ciała” (w dniach od 2 do 6 czerwca 2021 r.), doszło do 40 wypadków, w których zginęła 1 osób, a 45 zostało rannych. Ponadto odnotowano 431 kolizji.

Powrót na górę strony